Ако ги имате овие промени на вашите раце, тоа е сигнал за СЕРИОЗНИ БОЛЕСТИ

Сподели со своите пријатели

Некои од првите промени што ја рефлектираат состојбата на вашето тело и влошувањето на здравјето се јавуваат на рацете и ноктите. Од таа причина, не е изненадувачки што рацете се исто така огледало на здравјето што може да укаже на многу скриени здравствени проблеми.

Loading...

 

 

Вкочанетост на зглобовите на прстите и рацете – ревматоиден артритис

Вкочанетоста е еден од првите знаци на оваа болест. Обично е придружено со воспаление на истите зглобови и оток. Вкочанетоста доаѓа одеднаш и за еден до два дена може да влијае на сите зглобови на раката, со болка да се шири кон зглобот. Ако забележите такви промени, консултирајте се со вашиот лекар и побарајте упат до ревматолог.

Треперливи раце – Паркинсонова болест

Треперењето може да биде резултат на лесно решлив проблем како премногу кофеин или несакани ефекти на одредена дрога. Сепак, треперењето во само една рака може да укаже на Паркинсонова болест.

Loading...

 

 

„Двобојни“ нокти – заболување на бубрезите

Голем процент на пациенти со хронично заболување на бубрезите имаат „двобојни“ нокти. Едноставно кажано, дното на нивните нокти е бело, а горниот дел е малку или јасно кафеав. „Чешланите“ и лесно кршливи нокти, исто така, укажуваат на проблеми со бубрезите.

Двете состојби се резултат на зголемена концентрација на одредени хормони и хронична анемија, кои се поврзани со заболување на бубрезите.

Јачина на стисокот – здравје на срцето

Јачината на стисокот на раката укажува на јачината на мускулите и здравствената состојба, а ако зафатот е слаб, тогаш тоа укажува на општа слабост што може да биде поврзана со недостаток на физичка активност.

Loading...

Обемна студија спроведена на 14.000 луѓе од 17 земји во светот покажа дека луѓето со низок крвен притисок имаат поголема веројатност да развијат срцеви заболувања. Експертите веруваат дека тестирањето на јачината на стисок може наскоро да стане метод за предвидување на болеста.

 

 

Испотени дланки – хиперхидроза

Ако имате проблеми со потење на дланките, пред да размислите за проблеми со тироидната жлезда, проверете дали вашиот проблем всушност не е хиперхидроза – состојба на прекумерно и неконтролирано потење.

Кај повеќето луѓе, хипохидрозата се манифестира со потење на специфични делови од телото како што се дланките, пазувите или стапалата, пишува на страницата yumama.