ПРЕПОРАКА НА ЛЕКАРИТЕ: Јајца од препелица се најмоќниот лек за анемија и јакнење на имунитетот!

Сподели со своите пријатели

Јајцата од јапонски препелици се користат за лекување на многу болести. Од висок крвен притисок, анемија, бронхијална астма, дијабетес, чир на желудник и други болести. Јајца од јапонски препелици се препорачуваат и за деца во развој и за деца кои имаат послаб апетит или желба за храна.

Loading...

Тие исто така се препорачуваат на луѓето да се опорават од болести и операции. Искуствата на многу луѓе кои користеле лековити јајца на јапонски препелици во својата диета покажуваат дека овие јајца имаат и позитивно влијание врз потенцијата кај мажите. Тие значително го зголемуваат нивото на хемоглобин, а истовремено ги отстрануваат тешките метали и токсините од телото. Се повеќе истражувања ги споменуваат лековитите својства на јајцата, што современата медицина ги потврдува.

 

 

Јајцата од препелици се диетална храна која содржи биолошки активни супстанции. Богати се со бројни витамини, минерали и есенцијални аминокиселини.
Во споредба со домашните пилешки јајца, тие содржат 5 пати повеќе фосфор, 8 пати повеќе железо, 6 пати повеќе витамин Б1 и 15 пати повеќе витамин Б2. Истражувањата покажуваат дека едно јапонско јајце од препелица може да замени 5 домашни јајца од кокошка во однос на неговата хранлива вредност.

Како се користат јајца од препелица?

Ако јајцата од препелица се користат како лек, тогаш треба да се конзумираат исклучиво свежи. Ова значи тие да не се постари од 30 дена, бидејќи тогаш тие имаат најголеми лековити својства во нив. Тие треба да се чуваат во фрижидер во затворени картонски кутии на температура од 1-4С. Јајцата складирани на овој начин може да се користат сурови со рок на траење до 60 дена, а потоа да се користат варени или печени.

Loading...

 

 

Јајца од препелица за деца

Јајцата од препелица за деца се исклучително здрави и корисни, особено ако јадат слабо, што честопати е случај со најмладите. Дневните дози се пониски отколку кај возрасните. На деца до три години треба да им се дадат две јајца на ден, а на деца меѓу три и пет години три парчиња. На деца на возраст од пет до десет години им се даваат до четири јајца. За деца постари од десет, дозата е иста како и за возрасните.

Здравствени придобивки – лековити својства на јајца од препелица

Како што веќе рековме, јајцата од препелица се многу хранливи, богати со витамини, минерали и други соединенија кои се корисни во лекувањето на многу болести.

Бидејќи се многу мали, овие јајца се изненадувачки богати со хранливи материи.

Loading...

Протеините кои се наоѓаат во јајцата од препелица (околу 13,3 g на 100 g) се со највисок квалитет.

Едно јајце обезбедува значителна содржина на вашите дневни потреби за витамин Б12, селен, рибофлавин и холин, заедно со малку железо – сето тоа во оброк што содржи само 14 калории.

Селенот и рибофлавинот се важни хранливи состојки кои му помагаат на вашето тело да ја разгради храната што ја јадете и да ја трансформира во енергија. Селенот исто така помага да се обезбеди здрава функција на тироидната жлезда.
Витамин Б12 и железо промовираат здрава функција на нервниот систем и помагаат во одржување на оптималното ниво на енергија преку нивните улоги во создавање на црвени крвни клетки.

 

 

Јајцата од препелица го намалуваат ризикот од анемија

Според истражувањето објавено во многу списанија, јајцата од препелица придонесуваат за намалување на ризикот од анемија, бидејќи тие се богати со железо. Железото е важен минерал кој не е важен само за вашите органи, ткива и клетки, туку исто така го зајакнува имунитетот. Внесувањето на јајца од препелица исто така го зголемува нивото на хемоглобин во телото. Железо и калиум, кои преовладуваат во јајцата, го стимулираат формирањето на црвени крвни зрнца, што промовира здравје и одлична крвна слика.

Loading...

Балансирано ниво на холестерол

Постои голема количина на корисни масни киселини кои ги има во јајцата затоа благодарение на нивните ефекти го стимулира зајакнувањето на срцето. ХДЛ холестеролот е „добра“ форма на холестерол што на нашето тело му е потребна за да ги контролира негативните ефекти на ЛДЛ или лошиот холестерол, а добриот холестерол сочинува повеќе од 60% кај јајцата од препелица. Сепак, за луѓе со веќе постоечки проблеми со холестерол, додавање на големи количини на овие јајца во вашата исхрана можеби не е најдобриот избор, бидејќи има приближно 1,6 грама заситени масти и 76 мг холестерол во секоја порција.

 

 

Детоксикација

Loading...

Детоксикацијата на телото е многу важна, особено во денешната атмосфера која е исполнета со токсини, загадувачи и тешки метали. Студија објавена во журнал покажа дека додавањето на овие јајца во вашата исхрана може да помогне во отстранување на токсините од крвотокот.

Го зајакнува имунитетот и општото здравје

Антиоксидансите се клучни компоненти на здравјето на луѓето, затоа што постојано се бориме против слободните радикали кои можат да предизвикаат хронични болести. Јајцата од препелица имаат значително ниво на витамин Ц и витамин А, што може да помогне во неутрализирање на слободните радикали и заштита на целокупното здравје.

Против алергии

Во традиционалната кинеска медицина, јајцата се користат со векови за лекување на настинки и алергии. Во западните земји, тие исто така измислиле таблети од замрзнати и исушени јајца од препелица.

Loading...

 

 

Може да го подобри видот

Јајцата од препелица се богати со витамин А. витамин А може да ги заштити очите од разни оштетувања и да го намали ризикот од катаракта и глауком.

Loading...

Може да помогне во спречување на рак

Големата концентрација на антиоксиданти во јајца од препелица помага да се отстранат токсините од телото. Присуството на антиоксиданти во високи концентрации може да помогне во намалување на оксидативниот стрес. Ако не се внесува храна богата со антиоксиданти, слободните радикали можат да го зголемат ризикот од мутации на ДНК и рак.

Јајцата од препелица содржат лецитин. Лецитинот е вклучен во поправка на клетките и борба против оштетување на клетките.
Ова јајце содржи и овумокоид, антиканцероген агенс кој го инхибира растот на туморот.