Виталиј Кличко

Сподели со своите пријатели

Најмалку осум лица се ранети утрово во руски ракетен напад врз главниот град на Украина, Киев, изјави градоначалникот Виталиј Кличко. Loading… Тој на Телеграм изјави дека единиците за противвоздушна одбрана го одбиле нападот и дека делови од проектилите паднале во различни делови на градот, пренесе Хина. Остатоците од соборената рускаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Володимир Зеленски згреши што го разреши популарниот врховен командант на вооружените сили на Украина, изјави градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко. Loading… „Отказот на Залужни беше голема грешка. Мора да се обединиме околу луѓето кои имаат најголема поддршка – како Залужни, кој има најголем рејтинг на анкетите“, изјави Кличко заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Експлозии се слушаат на периферијата на Киев, а силите за противвоздушна одбрана работат за време на нападите со руски беспилотни летала, најави градоначалникот на главниот град Виталиј Кличко. Loading… „Експлозии на периферијата на главниот град. ПВО функционира“, напиша Кличко на Телеграм, пренесува Укринформ. Претходно беше прогласена тревога од воздух воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските противвоздушни единици беа ангажирани по нападот на руските беспилотни летала над Киев, соопшти градоначалникот на главниот град на Украина, Виталиј Кличко. Loading… Очевидци на Ројтерс рекоа дека експлозии одекнале во главниот град на Украина додека украинските противвоздушни единици тргнале во акција. Очевидци рекоа дека сирените за воздушен напад сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска околу 1 часот по полноќ во Киев се слушнале серија моќни експлозии, а според извештаите пет лица се повредени, а голем број згради се оштетени, изјавија тројца очевидци за Ројтерс. Loading… Пет лица се повредени, а зградите се оштетени од остатоци од уништени проектили во киевскиот кварт Днипровски, изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неколку делови на Киев утринава беа цел на масовен напад со дронови, изјави очевидец, а градоначалникот Виталиј Кличко објави дека две лица се повредени кога фрагменти од соборените дронови паднале врз станбени згради. Loading… Кличко на својот канал на Телеграм напиша дека фрагменти од дронови предизвикале пожар во градинка, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во цела Украина е прогласена воздушна опасност, а во Киев одекнале експлозии, јавуваат украинските медиуми. Loading… Украинското воено воздухопловство предупреди дека постои ризик од ракетен напад на целата територија на земјата, пишува Украинска Правда. Според извештаите, руските сили лансирале ракети Кинжал од авион МГ-31Х во правец на регионот Киев. ПротиввоздушнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, објави на Телеграм дека имало експлозија во областа Подил во градот и дека се очекуваат уште ракети. Loading… „Ракетите сѐ уште се движат кон Киев“, напиша Кличко на Телеграм. Два проектили од киевските системи за противвоздушна одбрана беа истрелани во обид да се пресретнат рускиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Воздушна тревога беше прогласена низ Украина рано утринава поради руските ракетни напади, но таа беше укината неколку часа по нападот за поголемиот дел од земјата, вклучително и главниот град Киев, чии власти соопштија дека одбраната соборила повеќе од 30 руски ракети и дронови. Loading… Москва изврши околу 20 одделни ракетниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, објави дека остатоците од рускиот воздушен напад утринава врз Киев запалиле неколку автомобили и оштетиле зграда во населбата Соломјански во западниот дел на главниот град. Loading… Повредени се три лица. Тој додаде дека системите за противвоздушна одбрана одбиле напад на руски дрон јужно од градотПрочитај повеќе