Виталиј Кличко

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, побара од европските политичари да ги прекинат сите комерцијални врски со Москва, велејќи дека сите исплати испратени во Русија се „крвни пари“ кои ја зајакнуваат руската армија. Loading…   Може ли на Путин да му се суди за воени злосторства?   „Секое евро, секој денарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко изјави денеска дека се водат „големи“ битки северно и источно од главниот град на Украина. Loading…   Украина: Русија остана без 17.700 војници во инвазијата   „Ризикот од смрт во Киев е доста голем и затоа мојот совет до сите што сакаат да се врататПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Киев и поранешен светски шампион во бокс Виталиј Кличко во интервју за „Скај њуз“ изјави дека бројот на луѓе во главниот град на Украина е драстично намален од почетокот на инвазијата. Loading… – Пред војната, пред само два месеци, во градот живееле околу 2,5 милиони луѓе. Киев бешеПрочитај повеќе