Вашингтон

Сподели со своите пријатели

Едно лице загина, а пет се повредени, меѓу кои и две деца, откако вооружени напаѓачи отвориле оган во станбена област во Вашингтон, соопшти американската полиција. Loading… Врз основа на прелиминарните информации, осомничените излегле од возилото и „почнале да пукаат во толпата луѓе надвор“ во средата, нешто по 18:00 часот поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американски војник се самозапалил пред израелската амбасада во Вашингтон во знак на протест поради војната во Појасот Газа. Loading… Како што пренесува Тајм повикувајќи се на неофицијални извори, војникот им подлегнал на повредите. Тајм додава дека станува збор за Арон Бушнел (25) и веста за неговата смрт ја пренесува повикувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската полиција уапси повеќе од педесет луѓе во Вашингтон кои се собраа да го повикаат раководството на Соединетите Американски Држави да се залага за траен мир на Блискиот Исток. Loading… Активистите на Американската кампања за палестинските права, потоа еврејскиот глас за мир, како и други собрани на овој протест, носеаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден маж е убиен, а три лица се ранети во вторникот вечерта во престрелка во Вашингтон, соопшти американската полиција, додавајќи дека меѓу ранетите има и осумгодишно дете. Loading… Градската полиција соопшти дека мажот бил прогласен за мртов на местото на пукањето околу 18 часот по локално време, пренесе АП. ОстанатитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Вашингтон е пукано во службен автомобил на амбасадата на Азербејџан, соопшти денеска прес-службата на азербејџанското Министерство за надворешни работи. Loading… „Ноќта меѓу понеделникот и вторникот пукано е во службениот автомобил на Амбасадата на Република Азербејџан во Вашингтон. Дипломатското претставништво веднаш ги извести релевантните американски структури и презентираше слики одПрочитај повеќе