Валери Герасимов

Сподели со своите пријатели

Началникот на ГШ на руската армија Валериј Герасимов ги посети единиците кои се борат во војната во Украина за да разговараат за следните чекори по заземањето на градот Авдиивка, јавија денеска државните медиуми, пренесува Ројтерс. Loading… Доделени почести Претседателот Владимир Путин вчера изјави дека руските трупи дополнително ќе притискаат воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Началникот на Генералштабот на вооружените сили на Русија – првиот заменик министер за одбрана на Руската Федерација, генералот на армијата Валериј Герасимов го посети командното место на Групниот центар во зоната на специјални воени операции“, соопшти руското Министерство за одбрана. Loading… Во командниот центар на групата им беа доделени ордениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владимир Путин постојано зборуваше за бунтот на Евгениј Пригожин и неговата група Вагнер и секој пат ќе им се заблагодари на безбедносните власти кои решително постапија кон него и спречија граѓанска војна. Loading… Ако е така, тогаш како членовите на Вагнер ја презеле контролата врз главниот штаб на воениот округПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако заврши неуспешниот бунт на паравоената група „Вагнер“, највисоките руски генерали не се појавуваат во јавноста, пишува Ројтерс. Loading… Агенцијата забележува дека шефот на руските вооружени сили Валериј Герасимов не се појавил во јавноста, ниту на државната телевизија и дека не бил споменат во соопштението на Министерството за одбрана одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во нова анализа, Институтот за проучување на војната (ISW) ги разгледа односите меѓу руското Министерство за одбрана, претседателот Владимир Путин и основачот на Вагнер групата Евгениј Пригожин, наведувајќи дека конфликтот меѓу министерството и Пригожин веројатно достигнал нејзиниот врв за време на битката кај Бахмут. Loading… Рускиот министер за одбрана СергејПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новата руска воена реформа е одговор на можноста за проширување на НАТО и „колективниот Запад“ да ја искористи Украина во хибридна војна против Русија, изјави новоименуваниот шеф на  на главниот штаб на руската армија Валери Герасимов во своето прво јавно обраќање. Loading… Путин ја одобри воената реформа во средината наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Истражувачкиот новинар Кристо Грозев од Bellingcat објави видео на кое се гледа како членовите на приватната руска платеничка група Вагнер го нарекуваат началникот на Генералштабот на руските вооружени сили „гомно“. Loading… На снимката наводно се гледаат борци во украинскиот град Бахмут на линијата на фронтот, како му се обраќаат наПрочитај повеќе