Еден корпус оди на граница со Финска, изјави новиот шеф на руската армија

Сподели со своите пријатели

Новата руска воена реформа е одговор на можноста за проширување на НАТО и „колективниот Запад“ да ја искористи Украина во хибридна војна против Русија, изјави новоименуваниот шеф на  на главниот штаб на руската армија Валери Герасимов во своето прво јавно обраќање.

Loading...

Путин ја одобри воената реформа во средината на јануари и таа може да се прилагоди за да одговори на заканите за руската безбедност, изјави Герасимов за порталот Аргументи и Факти, пишува Ројтерс.

„Денес тие закани ја вклучуваат желбата на НАТО да се прошири во Финска и Шведска, како и употребата на Украина како средство за водење хибридна војна против нашата земја“, рече Герасимов, кој беше назначен на 11 јануари.

Финска и Шведска аплицираа за членство во НАТО минатата година, по руската инвазија на Украина.

Според новиот воен план на Москва, еден корпус ќе биде испратен во Карелија, република во северозападна Русија која граничи со Финска, создавајќи две воени окрузи, Москва и Ленинград, кои постоеја пред да се спојат во 2010 година за да станат дел од Западниот воен округ.

Во Украина ќе бидат испратени уште три моторизирани дивизии, кои ќе бидат дел од комбинираните воени формации во регионите Керсон и Запорожје.

„Главната цел е да се обезбеди заштита на суверенитетот и територијалниот интегритет на нашата земја“, рече Герасимов, додавајќи дека модерна Русија никогаш не била сведок на таков „интензитет на воени непријателства“, што ја принудува на офанзивни операции за стабилизирање на ситуацијата.

„Денес нашата земја и нејзините вооружени сили дејствуваат против целиот колектив на Западот“, рече тој.

Loading...

Во 11-те месеци откако ја нападна Украина, Русија ја смени својата воена реторика од операција во „деназификација“ и „демилитаризација“ на соседната земја во прикажување на војната како одбрана од агресивниот Запад.

Киев и западните сојузници велат дека тоа е неиспровоциран акт на агресија, а Западот испраќа се повеќе тешко оружје во Украина за да и помогне да се спротивстави на руските сили.

Герасимов и Министерството за одбрана се соочија со тешки критики за неколку неуспеси на бојното поле и неуспехот на Москва да обезбеди победа во она што Кремљ очекуваше дека ќе биде краткотрајна војна.

Проблемите со мобилизацијата ги призна и минатата есен.

„Системот на мобилизација кај нас не беше целосно приспособен на новите модерни економски односи“, рече Герасимов и додаде дека „морал се да поправи во лет“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.