Уганда

Сподели со своите пријатели

70-годишна жена од Уганда родила близнаци со помош на ин витро оплодување. Loading… Меѓународната болница за акушерство и гинекологија во Кампала, главниот град на Уганда, на својот профил на социјалните мрежи објави дека 70-годишната Сафина Намукваја родила близнаци, момче и девојче. Беше речено дека овој случај не е само медицинскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ученик Џулиус Исингома изјави за Би-Би-Си дека преживеал ноќен напад од исламистички бунтовници во неговиот училишен дом во западна Уганда. Loading… „Се извалкав со крвта на моите мртви колеги на устата, ушите и главата за напаѓачите да помислат дека сум мртов“, рече тој. Околу 40 лица, меѓу кои 37 ученици,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Уганда Јовери Мусевени одби да го потпише контроверзниот закон со кој хомосексуалноста се казнува со смрт и бара законот да се врати во парламентот за дополнително да се заостри. Loading… Одлуката беше објавена вчера по средбата меѓу претседателот и претставниците на владејачката партија, кои одлучија тврдокорниот закон даПрочитај повеќе

three women carrying basin while walking barefoot

Сподели со своите пријатели

Парламентот на Уганда во вторникот усвои закон со кој се криминализира идентификувањето како ЛГБТК, давајќи им на властите огромни овластувања над Уганданците кои веќе се соочуваат со законска дискриминација и улични напади. Loading… Повеќе од 30 африкански земји, вклучително и Уганда, веќе ги забрануваат истополовите врски. Но, новиот закон еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку девет лица загинаа во стампедо во Уганда, пренесува AFP. Loading… Стампедото се случило во трговскиот центар Фридом Сити во Кампала, главниот град на африканската земја Уганда, јавија локалните медиуми. Се очекува бројот на загинати да се зголеми. Меѓу загинатите има и неколку малолетници.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Епидемијата на ебола во Уганда не излегува од контрола и покрај зголемениот број регистрирани случаи на зараза, соопштија денеска претставници на Африканскиот центар за контрола и превенција на болести. Loading… „Епидемијата на ебола во Уганда не излегува од контрола… ние сè уште ја контролираме“, рече вршителот на должноста директор наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Единаесет лица, меѓу кои и деца, загинаа во пожар во училиште во село во близина на главниот град на Уганда, Кампала, изјави портпаролот на полицијата. Loading… Тој рече дека несреќата се случила во текот на ноќта во училиште за слепи во областа Муконо, без да даде повеќе детали, пренесува АП.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Активисти и организации од Украина, Сомалија, Венецуела и Уганда се добитници на овогодинешните алтернативни Нобелови награди. Loading… Наградата оваа година ја освоија сомалиските активисти за човекови права Фартуун Адан и Илвад Елман, украинската адвокатка за човекови права Олександра Матвичук и Центарот за граѓански слободи (CCL), венецуелскиот колектив Cecosesola и АфриканскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 15 лица загинаа во западна Уганда откако нивните домови беа затрупани од лизгање на земјиштето предизвикано од обилните врнежи, соопшти денеска Црвениот крст. Loading… Вработените во итната помош копаат низ калта во потрага по преживеани, се додава во соопштението, а пренесува Ројтерс. Повеќето од жртвите се жени и деца,Прочитај повеќе