Уганда

Сподели со своите пријатели

Активисти и организации од Украина, Сомалија, Венецуела и Уганда се добитници на овогодинешните алтернативни Нобелови награди. Loading… Наградата оваа година ја освоија сомалиските активисти за човекови права Фартуун Адан и Илвад Елман, украинската адвокатка за човекови права Олександра Матвичук и Центарот за граѓански слободи (CCL), венецуелскиот колектив Cecosesola и АфриканскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 15 лица загинаа во западна Уганда откако нивните домови беа затрупани од лизгање на земјиштето предизвикано од обилните врнежи, соопшти денеска Црвениот крст. Loading… Вработените во итната помош копаат низ калта во потрага по преживеани, се додава во соопштението, а пренесува Ројтерс. Повеќето од жртвите се жени и деца,Прочитај повеќе