Уганда донесе закон со кој се забранува идентификување како ЛГБТ

Сподели со своите пријатели

Парламентот на Уганда во вторникот усвои закон со кој се криминализира идентификувањето како ЛГБТК, давајќи им на властите огромни овластувања над Уганданците кои веќе се соочуваат со законска дискриминација и улични напади.

Loading...

Повеќе од 30 африкански земји, вклучително и Уганда, веќе ги забрануваат истополовите врски.

Но, новиот закон е првиот што забранува едноставно идентификување како лезбејки, геј, бисексуалци, трансродови и квир, според Хјуман рајтс воч.

Поддржувачите на новиот закон велат дека тој треба да казни поширок опсег на ЛГБТК активности, за кои велат дека ги загрозуваат традиционалните вредности во конзервативната и религиозна источноафриканска земја.

Освен истополовите врски, законот забранува поттикнување на хомосексуалност и вклучување во хомосексуални односи.

По прекршувањето на законот следуваат строги казни, вклучувајќи смрт за таканаречената влошена хомосексуалност и доживотен затвор за хомосексуални односи.

Заострената хомосексуалност вклучува хомосексуални односи со лица помлади од 18 години или кога сторителот е ХИВ позитивен.

„Нашиот творец Бог е среќен (поради) она што се случува… Го поддржувам предлог-законот за заштита на иднината на нашите деца“, рече претставникот Дејвид Бахати за време на расправата за нацрт-законот.

Loading...

„Ова е за суверенитетот на нашата нација, никој не може да не уценува, никој не може да не заплаши.“

Предлог-законот ќе биде испратен на потпис до претседателот Јовери Мусевени.

Мусевени не го коментираше сегашниот предлог, но тој долго време се противеше на правата на ЛГБТК и во 2013 година потпиша анти-ЛГБТК законодавство што беше осудено од западните земји пред домашниот суд да го отфрли на процедурални причини.

Во последниве недели, властите во Уганда ги собраа ЛГБТК луѓето откако верските водачи и политичарите тврдеа дека некои ученици биле регрутирани за хомосексуалност во училиштата.

Овој месец, властите уапсија професорка во средно училиште во Џинџа, источниот регион на Уганда, под обвинение дека „поттикнувал млади девојки да практикуваат неприроден секс“.

После тоа, таа беше обвинета за грубо недолично однесување и е во затвор и го чека судењето.

Во понеделникот, полицијата соопшти дека уапсила шест лица обвинети за водење на мрежа која била „активно вклучена во привлекување момчиња во содомија“.