Тецуја Јамагами

Сподели со своите пријатели

Јапонското обвинителство покрена обвинение против осомничениот за убиството на поранешниот премиер Шинзо Абе, а осомничениот е прогласен за способен за судење по повеќемесечен психијатриски надзор, објавија денеска локалните медиуми. Loading… Тецуја Јамагами (42) беше уапсен во јули минатата година веднаш по убиството во Нара во западна Јапонија, каде поранешниот премиерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонското обвинителство одлучи да го обвини осомничениот за убиството на поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе, објави денеска јапонската новинска агенција Кјодо. Loading… Обвинителството до оваа одлука дошло по психијатриско вештачење на осомничениот Тецуја Јамагами, кому претходно му беше одреден притвор до 10 јануари, а според Ројтерс, обвинението против него најверојатноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Началникот на јапонската национална полиција Итару Накамура денеска најави дека ќе поднесе оставка за да ја преземе одговорноста за атентатот на поранешниот премиер Шинзо Абе на предизборниот митинг минатиот месец. Loading… Тој не прецизираше кога ќе се повлече. Најавата дојде откако Националната полициска служба објави извештај во кој се наведуваПрочитај повеќе