тајпеј

Сподели со своите пријатели

Група од пет француски пратеници денеска пристигна во Тајван, со што стана најголемата европска делегација што го посети Тајпеј по големите кинески воени вежби околу островот на почетокот на август. Loading… Делегацијата од пет француски пратеници ја предводи сенаторот Сирил Пелават, соопшти Министерството за надворешни работи на Тајван, додавајќи декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во тајванскиот град Хуалиен се срушија високи згради при силниот земјотрес со јачина од 6,4 степени споре Рихтер кој денеска го погоди Тајван, а во кој животот го загубија најмалку две лица, а стотици се повредени. – Две лица за жал се загинати, додека 114 претрпеа полесни или потешки повреди,Прочитај повеќе