Катастрофален земјотрес го погоди Тајван (ФОТО+ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Во тајванскиот град Хуалиен се срушија високи згради при силниот земјотрес со јачина од 6,4 степени споре Рихтер кој денеска го погоди Тајван, а во кој животот го загубија најмалку две лица, а стотици се повредени.

– Две лица за жал се загинати, додека 114 претрпеа полесни или потешки повреди, рекол премиерот на Тајван Вилијам Лаи.

https://twitter.com/Breaking911/status/960940716691247104?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.bktvnews.com%2Finfo%2Fsvet%2Fkatastrofalni-prizori-na-tajvanu-nakon-zemljotresa-najmanje-dve-osobe-poginule-ljudi-zarobljeni-u-rusevinama-foto%2F162599

Loading...

Засега нема предупредување за цунами.

https://twitter.com/AlBoeNEWS/status/960923008725434368?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.bktvnews.com%2Finfo%2Fsvet%2Fkatastrofalni-prizori-na-tajvanu-nakon-zemljotresa-najmanje-dve-osobe-poginule-ljudi-zarobljeni-u-rusevinama-foto%2F162599

Како пренесува ВВС, на социјалните мрежи се појавиле фотографии на кои се гледа огромна штета на патиштата и висококатниците, а службеите за спасување се обидуваат да ги ослободат луѓето кои останале заробени во еден хотел кој делумно се срушил.

Британската агенција претходно извести дека земјотресот се случил на 22 километри од градот Хуалиен, на длабочина од еден километар.

 

In this photo released by Hualien County Fire Bureau, an building collapsed by earthquake at an early morning in Hualien County, eastern Taiwan, Wednesday, Feb. 7 2018. A 6.4-magnitude earthquake has struck eastern Taiwan, according to the U.S. Geological Survey. (Hualien County Fire Bureau/Source via AP)

 

Хуалиен се наоѓа на 180 километри од главниот град Тајпер.

Како наведува ВВС, островот Тајван се наоѓа во местото каде се разделуваат две големи тектонски плочи и поради тоа редовно е мета на земјотреси.ж

Leave a Reply