Стево Пендаровски

Сподели со своите пријатели

Бујар Османи, кандидатот за претседател на ДУИ е првит што успеа да ги собере потребните 10.000 потписи за да ја официјализира својата номинација. Loading… Веднаш зад него, е кумановскиот градоначалник и кандидатот за претседател од ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриевски кому му недостасуваат 1.600 потписи. Според Државната изборнаПрочитај повеќе

Претседател на Македонија

Сподели со своите пријатели

Девет луѓе официјално влегуваат во трката за функцијата претседател на Македонија, преку партии, коалиции и независни кандидатури. Loading… Меѓу нив има две професроки, двајца градоначалници, тројца лекари, но и веќе актуелниот шеф на државата кој ќе брка втор мандат. Во продолжение дознајте накратко кои се луѓето кои ќе бараат поддршкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дел од партиите веќе ги соопштија кандидатите со кои ќе настапат на претстојните Избори за Претседател кои се закажани за 21 април. Loading… Утре треба да започне собирањето потписи за кандидатите за претседатели и пратеници. Актуелниот претседател Стево Пендаровски ќе влезе во трка за втор мандат, откако добил поддршка одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски утре во 10:15 часот, по повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, ќе се обрати пред Меморијалниот центар АСНОМ, во Пелинце. Loading… Во чест на Првото заседание на Антифашистичкото Собрание на Народното ослободување на Македонија – АСНОМ, пред споменикот на АСНОМ, ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Стево Пендаровски ќе го предводи чествувањето на државниот празник 2 Август – Ден на Републиката во Меморијалниот центар на АСНОМ во Пелинце. Loading… Ова денеска го најавија од кабинетот на претседателот, од каде додаваат дека тој ќе го посети и манастирот „Св. Прохор Пчински“. Државно-црковната делегација која ќе јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во рамки на заложбите за континуирана и забрзана дигитална трансформација, министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу и претседателот Стево Пендаровски денеска во ЕТУ-Куманово промовираа четири нови е-услуги: Loading… Првата услуга е: Контрола на листата на логови за спроведен пристап до личните податоци на корисникот. ,,Услугата обезбедува издавање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја пречека претседателката на Република Косово, Вјоса Османи-Садриу, која престојува во официјална посета на Република Македонија. Loading…     Претседателот Пендаровски и претседателката Османи-Садриу одржаа тет-а-тет средба, по што следуваше пленарен состанок на двете делегации. Во фокусот на разговорите се севкупните билатерални односи меѓу Северна МакедонијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На церемонија со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски денеска го пречека сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој во придружба на неговата сопруга, Дорис Шмидауер, престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Loading…     Претседателот Пендаровски и претседателот Ван дер Белен одржааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“ денеска во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово се сретна со актерите Љубица Гојковиќ, Ѓорѓи Антов и Илија Струмениковски, кои во 1971 година беа дел од актерската постава на култната претстава „Бегалка“ на Васил Иљоски. Loading…  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски упати сочувство до семејствата на загинатите, турскиот народ и претседателот Реџеп Таип Ердоган по катастрофалниот земјотрес кој утринава ја погоди таа земја. Loading… – Изразувам најдлабоко сочувство до семејствата на загинатите, претседателот Реџеп Таип Ердоган и турскиот народ во овие тешки мигови по страшниот земјотресПрочитај повеќе