Старо Нагоричане

Сподели со своите пријатели

На патот Старо Нагоричане – Пелинце, вчера полицијата спречила шверц на 44 мигранти од Палестина, Ангола, Конго, Судан, Пакистан, Гана и Сенегал. Loading… – На 20.09.2023 во 17.20 часот на регионалниот пат Старо Нагоричане-Пелинце, општина Старо Нагоричане, полициски службеници од Полициското одделение Старо Нагоричане го лишиле од слобода Д.С.(27) одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во трите основни училишта во општина Старо Нагоричане се запишани 28 првоодделенци, информираа денеска надлежните од општината. Loading… Шест ученика се запишани во Старо Нагоричане, десет во село Драгоманце и 12 во Младо Нагоричане. – Обезбедени се по 3.000 денари од општинскиот буџет за првоодделенците. Одлуката ја донесе советот, повикотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Осумдесет и двегодишен жител на Старо Нагоричане со остар предмет го нападнал својот внук и му нанел повреди. Loading… – Денеска (09.08.2023) во 05.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека во село во општина Старо Нагоричане, по претходна расправија, Д.Б.(82) со остар предмет го нападнал својот 37-годишен внук, којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Седум декари површина засадена со жито во селото Старо Нагоричане вчера изгоре во пожар, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи. Loading… Пожарот настанал околу пладне, а пожарникарите на Територијалната противпожарна единица Старо Нагоричане на терен излегле во 12:20 часот. Со едно противпожарно возило, двајца пожарникари и седум мештани,Прочитај повеќе

Села во Старо Нагоричане

Сподели со своите пријатели

Само осум од триесетина села во Старо Нагоричане имаат над 100 жители. Loading… Меѓу нив најголемо е селото Младо Нагоричане во кое живеат 31,2 отсто од целокупното население на оваа рурална општина. Облавце Облавце е најмало од осумте села со над сто жители во Старо Нагоричане. Според пописот од 2021Прочитај повеќе

Села во Старо Нагоричане

Сподели со своите пријатели

Шеснаесет села во Старо Нагоричане имаат од 20 до 100 жители според пописот на населението од 2021 година. Loading… Во најмалите 12 села во Старо Нагоричане, како што пишувавме претходно, живеат 127 лица и подетална анализа можете да прочитате ТУКА. Кокино Кокино е меѓу најмалите села во Старо Нагоричане воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општината Старо Нагоричане според последниот попис од 2021 година има вкупно 3.501 жител и тие живеат во нешто над триесетина села. Loading… Но, селата во текот на изминатите години се празнеле, покажува статистиката, што довело до пад на населението во општината за 27 отсто за период од две децении. СелаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жителка на селото Жегљане, општина Старо Нагоричане, викендов била физички наадната од нејзиниот сосед. Loading… – На 25.09.2022 година во 07.54 часот во СВР Куманово, М.С. (52) од село Жегљане, општина Старо Нагоричане пријавил дека неговата мајка била физички нападната од нејзиниот сосед С.С., информираат од Секторот за внатрешни работиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Oпштина Старо Нагоричане изминатиот викенд беше организирана втората ендуро трка од Македонскиот шампионат на кој учествуваа 20 натпреварувачи. Loading… Трката беше организирана од мото клубот „Сторм Ридерс Тим Куманово“ и донесе адреналин и возбуда на голема публика која дојде да ги бодри учесниците кои се бореа за што подобриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за транспорт и врски активно и во континуитет продолжува со реализација на својата програма за изградба и реконструкција на патната инфраструктура низ државата и давање поддршка на локалните самоуправи за реализација на проекти кои се од суштинско значење за граѓаните. Loading… Министерот Благој Бочварски денеска оствари работна посета наПрочитај повеќе