Старо Нагоричане

Сподели со своите пријатели

Жителка на селото Жегљане, општина Старо Нагоричане, викендов била физички наадната од нејзиниот сосед. Loading… – На 25.09.2022 година во 07.54 часот во СВР Куманово, М.С. (52) од село Жегљане, општина Старо Нагоричане пријавил дека неговата мајка била физички нападната од нејзиниот сосед С.С., информираат од Секторот за внатрешни работиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Oпштина Старо Нагоричане изминатиот викенд беше организирана втората ендуро трка од Македонскиот шампионат на кој учествуваа 20 натпреварувачи. Loading… Трката беше организирана од мото клубот „Сторм Ридерс Тим Куманово“ и донесе адреналин и возбуда на голема публика која дојде да ги бодри учесниците кои се бореа за што подобриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за транспорт и врски активно и во континуитет продолжува со реализација на својата програма за изградба и реконструкција на патната инфраструктура низ државата и давање поддршка на локалните самоуправи за реализација на проекти кои се од суштинско значење за граѓаните. Loading… Министерот Благој Бочварски денеска оствари работна посета наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четири пожари вчера гореле на подрачјето на општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане, информираат денеска од Регионалниот центар за управување со кризи. Loading… Во атарот на селото Ваксинце во Општина Липково гореле сува трева и стрниште. Таму во период од 15:05 до 16:30 часот интервенирале тројца пожарникари. Втората интервенција наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Плевна со околу 500 бали слама вчера изгорела во селото Добрача во општината Старо Нагоричане. Loading… Пожарот, како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, избувнал по удар на гром во плевната. Интервенирале двајца пожарникари од ТППЕ Старо Нагоричане во период од 18:15 до 21:50 часот кога пожаротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Црка била ограбена во селото Бељаковце во општината Старо Нагоричане, а случајот вчера бил пријавен во полиција. Loading… – На 10.08.2022 година во 10.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека со употреба на сила било влезено во црква во село Бељаковце, Старо Нагоричане и биле одземени пари, информираат одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шест пожари се случиле изминатово деноноќие на подрачјето на Куманово и Старо Нагоричане, информираа денеска од Регионалниот центар за управување со кризи Куманово. Пожарникарите интервенирале на запалена куќа, помошен објект, но и на опожарена борова шума. Loading… ТППЕ Куманово, вчера гасела пожар на куќа во Куманово кај месноста „Стари Лозја“.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Педесет и осумгодишен маж од село Кокико, Старо Нагоричане, вчера бил приведен откако физички го нападнал сопствениот татко. Loading… – На 03.04.2022 во 01.20 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Т.Л. (58) од село Кокино, општина Старо Нагоричане, затоа што во семејниот дом физички го нападналПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општината Старо Нагоричане бележи 27 отсто помалку население во споредба со пописот пред 20 години. Loading… Според минатогодишното пребројување, во оваа рурална општина живеат вкупно 3.501 жител, додека бројката во 2002 година изнесувала 4.840.   Куманово најголема општина, но бројот на жители под 100.000   Во оваа рурална средина имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Б.С. (52) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. Во периодот од 2012 година до јануари 2018 година пријавениот, како директор на јавното комунално претпријатие „Козјак“ во Старо Нагоричане, овозможил на 49 жители наПрочитај повеќе