Средношколски Пленум

Сподели со своите пријатели

Кумановските матуранти и средношколци утре повторно излегуваат на протести, соопшти денес Интерен Средношколски Пленум на Куманово. На протестот закажан точно напладне на градскиот плоштад ”Маршал Тито” во Куманово, средношколците ќе добијат и поддршка од Наставничкиот Пленум. Loading… По собирањето на градскиот плоштад, кумановските средношколци ќе се упатат пеш кон излезотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Средношколците сепак ќе излезат на улиците во Скопје, објави на својата Фејсбук фан страна, членовите на Средношколскиот Пленум по најавите дека поради безбедносни причини, протестот за денес ќе биде откажан. Loading… Средношколскиот Пленум повика на протест во 17 часот пред Министерството за безобразност и зло ќе биде оддржан, напиша ПленумотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По најавата на МОН за матурските испити и спроведување на екстерното тестирање, Средношколскиот Пленум најави продолжување и радикализација на бојкотот на наставата во училиштата и во шаторите пред Министерството за образование. Како што најави Средношколскиот Пленум, до крајот на неделава се очекува, средношколците повторно да излезат на протести. Loading… “Од утре сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стечајните работници од Куманово, членови на Здружението на стечајни работници ”УНИТ”, денес протестираа во Скопје, во обид да остварат средба со надлежните, како би ги пренеле своите барања. Loading… По завршувањето на протестите пред Министерството за финации, труд и социјала и Владата на РМ, стечајците се упатиле пред средношколскиот кампПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Средношколскиот Пленум останува во кампот пред МОН откако деновиве остварија неколку неуспешни средби со министерот Абдулаќим Адеми. Loading… Како што информираа на социјалните мрежи, средношколците од денес на нов штанд за потпишување на петиција на ул. Македонија, ќе побараат поддршка на барањата, откако четврти ден, средношколците и по неколкуте средби соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што пред малку соопшти Средношколскиот Пленум,   само по еден час од отворањето на новиот средношколски фронт пред зградата во која се наоѓа Министерството за образование и наука, нивни претставници биле повикани на средба во МОН. Loading… На средбата не беше ништо одлучено, само беше кажано дека преговорите продолжуваат воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Само напред соученици, силни, сложни и храбри до крај. Loading… Со овие зборови, членовите на Средношколскиот Пленум на својата Фејсбук фан страна ја најавија одлуката за бојкот, овојпат пред зградата на МОН. Пленумците според најавите, од утре -понеделник, ќе постават свој камп каде, како што велат тие,  24 часа ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Организирано со автобуски превоз, средношколците од Куманово вчера се упатија на протестниот Трет Студетнски Марш во Скопје каде пред МОН а подоцна и пред Владата на РМ побараа средба со Министерот Абдулаќим Адеми. Loading… [huge_it_gallery id=”19″] Децата ви се на улица, додека вие ја продлабочувате дупката што собира гној воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со организиран превоз, средношколците од Куманово денес во 11 часот ќе се упатат во Скопје каде точно напладне ќе започне Третиот Средношколски марш. Според најавите, средношколците ќе се соберат пред платото на СОУ ”Перо Наков” и ќе се упатат во главниот град каде ќе се придружат на останатите членови на СтудентскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Наставничкиот Пленум ќе протестира заедно со Средношколскиот Пленум на Третиот Средношколски марш закажан за 23-ти април во Скопје. Loading… По тој повод, Наставничкиот Пленум упати писмо со поддршка на учениците. Отвореното писмо го пренесуваме интегрално:   Почитувани, Како наставници сметаме дека е наша професионална и граѓанска одговорност и обврска да гиПрочитај повеќе