Шахед-136

Сподели со своите пријатели

Од 52 компоненти на дронот Шахед-136, кој Русија го користи во Украина, 40 од нив биле произведени од американски компании. Loading… Еден од иранските дронови што беше соборен во Украина минатата есен содржел голем број делови произведени во Америка и други западни земји, дознава Си-Ен-Ен. Оваа информација се појави набргуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за одбрана на Велика Британија објави нов извештај на своето воено разузнавање за војната во Украина. Loading… Во него се наведува дека Русија можеби добила нова пратка ирански дронови камикази. Во вторникот, потсетуваат, Генералштабот на вооружените сили на Украина соопшти дека нивните сили собориле најмалку 14 дронови од типотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинска Правда, повикувајќи се на разузнавачки извори, објави дека Русија лансирала 10 дронови Шахед-136 од правец на Белорусија. Loading… Во Киев и во регионот на Киев е прогласена воздушна тревога, пишува Kyiv Independent. Луѓето објавија на социјалните мрежи дека дронови  камикази биле видени во регионите на Киев и Чернихив. СитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската војска објави дека од 13 септември ширум земјата се соборени 223 дронови камикази (UAV) од иранско производство наречени „Шахед-136“. Loading… Во соопштението на украинските воздухопловни сили се наведува дека првиот дрон камиказа „Шахед-136“ бил соборен на 13 септември во областа Купјанск, во источна Украина. Откриено е дека вкупно 223Прочитај повеќе