Донот што го користеле Русите бил склопен од делови на 13 американски компании

Сподели со своите пријатели

Од 52 компоненти на дронот Шахед-136, кој Русија го користи во Украина, 40 од нив биле произведени од американски компании.

Loading...

Еден од иранските дронови што беше соборен во Украина минатата есен содржел голем број делови произведени во Америка и други западни земји, дознава Си-Ен-Ен.

Оваа информација се појави набргу откако американскиот претседател Џо Бајден вети дека ќе го прекине нивното производство.

Од 52-те компоненти што Украинците ги зеле од еден од иранските дронови Шахед-136 што Русија ги користи во борбата, 40 биле произведени од 13 различни американски фирми.

Останатите 12 се произведени во компании од Канада, Швајцарија, Јапонија, Тајван и Кина, според проценката до која дојде CNN, пренесува Telegram.hr.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски казни 182 компании кои ја поддржуваат Русија

САД сакаат да ги зголемат санкциите против Иран

Британска истражувачка фирма, исто така, спроведе своја истрага за ирански дронови, а според нивните извештаи, дури 82 отсто од нивните компоненти биле произведени во САД.

Белата куќа денеска исто така изјави дека ќе направи се за да го ограничи производството на тие дронови.

САД со години воведуваат извозни ограничувања и економски санкции кои би требало да го спречат Иран да набави висококвалитетни материјали за производство на оружје.

Loading...

Сега тие сакаат да ја зајакнат примената на тие санкции и да ги охрабрат компаниите подобро да се грижат за нивните синџири на снабдување.

Имено, нема докази дека некоја од овие компании намерно ги заобиколува американските санкции и свесно снабдува технологија за создавање дронови убијци.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски генерал: Британската армија повеќе не е врвна борбена сила

И иако многу компании се обидуваат да следат каде завршуваат нивните производи, глобалниот пазар е едноставно премногу комплициран.

Иран има лесен пристап до делови

Компаниите, исто така, можеби дури и не се свесни, забележува Си-Ен-Ен, кои производи да ги следат доколку американската влада не санкционирала некои од нивните клиенти кои ги набавуваат за незаконски цели.

И покрај сите санкции, како што покажа украинската истрага, Иран наоѓа начини да добие голема количина од тие делови.

На пример, компанијата што го произведе соборениот беспилотно летало, Iran Aircraft Manufacturing Industries Corporation, е под санкции на САД од 2008 година.

Русија ги користи се повеќе и повеќе

Проблемот, велат експертите, е што руските и иранските компании лесно можат да создадат фиктивни компании преку кои можат да ја купат потребната опрема и на тој начин да ги избегнат американските санкции, а на западните влади понекогаш им требаат години за да откријат такви компании.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Столтенберг ја повика Јужна Кореја да ја зголеми воената поддршка за Украина

Американците сега брзаат да го спречат Иран во понатамошно производство на овие беспилотни летала, имајќи предвид дека Русија во последно време сè почесто ги користи, таргетирајќи цивилни области и клучна инфраструктура.

Loading...

Според американските власти, Русија планира да изгради сопствена фабрика во која би ги произведувала своите беспилотни летала со помош на Иран.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.