Британија: Русите добија нова пратка ирански дронови камикази

Сподели со своите пријатели

Министерството за одбрана на Велика Британија објави нов извештај на своето воено разузнавање за војната во Украина.

Loading...

Во него се наведува дека Русија можеби добила нова пратка ирански дронови камикази.

Во вторникот, потсетуваат, Генералштабот на вооружените сили на Украина соопшти дека нивните сили собориле најмалку 14 дронови од типот Шахед-136.

Вчера, сепак, украинските власти објавија дека Русите користат ирански дронови за напади во регионите Запорожје и Днепар.

Последното пријавено соборување на ирански дронови камикази пред тоа беше на 17 ноември, според разузнавачите.

 

 

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тинејџерка од Русија на Инстаграм ја критикуваше војната во Украина, ѝ се заканува затвор