Москва ги обвини САД за украинскиот напад на Крим

Сподели со своите пријатели

Ракетниот напад на украинските сили на плажата во Севастопол, Крим, во неделата, во кој загинаа четири лица, меѓу кои две деца, а околу 150 беа повредени, беше овозможен од САД, вели Москва и вети дека нема да остане без одговор.

Loading...

На американската амбасадорка во Москва, Лин Трејси, вчера ѝ беше врачен демарш во врска со ракетниот напад во Украина, со напомена дека Русија подеднакво ги обвинува Вашингтон и Киев за тој напад, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

„Ваквите акции на Вашингтон нема да останат без одговор“, соопшти Министерството.

Во соопштението за медиумите се наведува дека демаршот му бил доставен на американскиот амбасадор во руското Министерство за надворешни работи, пренесе РИА Новости.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Блинкен: На Иран му требаат до две недели да произведе материјал за нуклеарно оружје

Руското Министерство за одбрана соопшти дека Украина користи ракети ATACMS испорачани од САД и тврди дека тие се програмирани од американски експерти.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, го нарече нападот „варварски“ и ги обвини САД дека „убиваат руски деца“, додавајќи: „Времето ќе покаже што ќе биде тоа“.

Тој потсети на зборовите на рускиот претседател Владимир Путин, кој неодамна вети дека ќе ги таргетира земјите кои испорачуваат оружје на Украина.

Москва соопшти дека смртните случаи и повредите во неделата биле предизвикани од ракетни остатоци што паднале откако нејзината воздушна одбрана на Крим пресретнала пет проектили наполнети со касетни боеви глави лансирани од украинските сили.

Loading...

Снимките од руската државна телевизија покажаа хаос на плажата во областа Учкуевка, додека луѓето бегаа од остатоците од ракетите што паѓаа, а некои повредени беа однесени на лежалки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски дронови погодија енергетски објекти во два региони во северна Украина

Руското Министерство за одбрана во неделата соопшти дека сите ракети ATACMS се програмирани од американски специјалисти и водени од американски сателити.

Соединетите Американски Држави ѝ доставуваат ракети ATACMS на Украина повеќе од една година.

Системот им овозможува на украинските сили да погодат цели до 300 километри.

Москва постојано се закануваше дека ќе ги таргетира земјите кои испорачуваат оружје на Украина за напад на руска територија, тврдејќи дека тоа се легитимни воени цели.

„Многу добро гледаме кој стои зад ова“, изјави Песков вчера пред новинарите.

„Господин Путин само минатата недела зборуваше за тоа кој ги насочува овие апсолутно технолошки сложени ракети кон цели, кој ги обезбедува овие лансирања. Тоа не се Украинци“, изјави портпаролот на Кремљ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Детали од разговорот меѓу Трамп и Зеленски

Претходно овој месец, Путин ја повтори заканата за време на состанокот со меѓународните новински агенции.

Loading...

„Ако некој мисли дека е можно да се испорача такво оружје во воена зона за да се нападне наша територија и да ни создаваат проблеми, зошто немаме право да испорачаме иста класа оружје во региони во светот каде што ќе има штрајкови, на чувствителни објекти на тие (западни) земји“, рече претседателот на Руската Федерација.

Украинските власти по нападот рекоа дека Крим е легитимна цел.

Михаил Подољак, помошник на претседателот Владимир Зеленски, рече дека полуостровот е всушност „голем воен камп“ каде што има „стотици директни воени цели, кои Русите цинично се обидуваат да ги сокријат од сопствените цивили“.