Сана Марин

Сподели со своите пријатели

Финската премиерка Сана Марин изјави денеска дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва во врска со војната во Украина. Loading… За време на нејзината посета на Австралија, Марин рече дека руската воена акција во Украина ги разоткрила европските слабости и стратешките грешки во односите соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финската премиерка Сана Марин во вторникот ги повика Унгарија и Турција брзо да ги одобрат барањата на Шведска и Финска за членство во одбранбената алијанса на НАТО. Loading… Унгарија и Турција се единствените две преостанати членки на НАТО кои се уште не ги ратификувале барањата, пренесува Ројтерс. – Сите погледиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финската премиерка Сана Марин во вторникот пред Европскиот парламент изјави дека ЕУ е „премногу наивна“ во односот кон Русија и дека требало „повеќе да ги слуша“ Полска и балтичките земји. Loading… „Мораме да признаеме дека усвоивме премногу наивен пристап кон Русија и ги базиравме нашите очекувања за нејзиното функционирање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финскиот снабдувач со енергија Фортум побара од Владата заем од неколку милијарди евра бидејќи поради поскапувањето на струјата на европските пазари треба да плати повисок депозит при купувањето, изјави претседателот на компанијата Вели-Мати Реиниккала. Loading… Фортум во понеделникот објави дека преговара со финската држава, мнозинскиот сопственик, за поддршка на ликвидностаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Некои можеби се шокирани, но политичарите се луѓе и имаат приватен живот“. Loading… Со овие зборови германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок ја бранеше финската премиерка Сана Марин од критики поради видеата од забави кои протекоа во јавноста и станаа тема на медиумите ширум светот. „Сакам и музика иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финската премиерка Сана Марин се извини за контроверзните фотографии направени во нејзината резиденција, помалку од една недела откако видеата од забавата на која присуствуваше предизвикаа низа критики. Loading… „Мислам дека сликата не е соодветна, се извинувам поради тоа. Таква слика не требаше да се направи“, изјави Марин за новинарите воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финската премиерка Сана Марин во четвртокот изјави дека е вознемирена што видеата на кои таа танцува и пее на приватна забава биле објавени на интернет бидејќи биле наменети само за пријатели. Loading… 36-годишната Марин го изјави ова откако двеминутното видео на кое таа пее и танцува со познати локални инфлуенсериПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерката на Финска, Сана Марин, повторно го привлекува вниманието на светот кон својот начин на живот, откако на социјалните мрежи беше објавено видео на кое таа се забавува и се дружи со нејзините пријатели, предизвикувајќи мешани коментари. Loading… Финските медиуми пренесуваат дека Марин на видеото била во друштво на неколкуПрочитај повеќе