Сана Марин

Сподели со своите пријатели

Минатата година четворица фински неонацисти сакале да ја убијат тогашната премиерка Сана Марин, а тоа сакале да го направат со оружје испечатено со 3Д принтер. Loading… Да потсетиме, Марин загуби на изборите и во септември поднесе оставка од функцијата лидер на Социјалдемократската партија. Марин имаше 34 години кога дојде наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финската премиерка во заминување Сана Марин и нејзиниот сопруг Маркус Раиконен поднесоа барање за развод. Loading… „Благодарни сме за нашата ќерка и за 19 години заеднички живот“, напиша таа на Инстаграм, пренесува Би-Би-Си. Сана Марин и Маркус Раиконен се венчаа во 2020 година, кога ја водеше Финска во борбата противПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финската премиерка Сана Марин поднесе оставка од својата влада до финскиот претседател Саули Нинисто, објави финскиот државен медиумски сервис Иле. Loading… Владата на Финска поднесува оставка по поразот на партијата на Марин на неодамнешните парламентарни избори и ќе остане на функцијата до формирање на нова влада. Процесот на формирање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жените доминираа на неделните парламентарни избори во Финска. Loading… Победник на изборите е Петери Орпо од Националната коалициска партија со 20,8 отсто освоени гласови во неделата, а на второ место е лидерката на Финската партија Рика Пура со 20,1 отсто од освоените гласови, објави Еурактив. Самата Пура доби 42.589 гласовиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на финските конзервативци Петери Орпо ја победи поранешната премиерка Сана Марин во тесна изборна трка. Loading… „Добивме најмногу мандати“, изјави лидерот на Националната коалиција по драматичната ноќ во која, како што одминуваше времето, добриот резултат постепено им се одлепи од рацете на социјалдемократите. Партијата на Орп доби околу 20,8Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го повтори својот повик до Турција и Унгарија да им дозволат на Финска и Шведска да се приклучат на западната воена алијанса. Loading… „Време е да се ратификуваат и целосно да се поздрават и Финска и Шведска како членки“, рече Столтенберг вчера во Хелсинки,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерите на земјите кандидати за НАТО Шведска и Финска планираат да се сретнат во четврток во Стокхолм, еден ден откако турскиот претседател изјави дека Хелсинки може да добие зелено светло од Анкара, но не и од Стокхолм. Loading… Финската премиерка Сана Марин е првиот шеф на влада што е применПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финската премиерка Сана Марин изјави денеска дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва во врска со војната во Украина. Loading… За време на нејзината посета на Австралија, Марин рече дека руската воена акција во Украина ги разоткрила европските слабости и стратешките грешки во односите соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финската премиерка Сана Марин во вторникот ги повика Унгарија и Турција брзо да ги одобрат барањата на Шведска и Финска за членство во одбранбената алијанса на НАТО. Loading… Унгарија и Турција се единствените две преостанати членки на НАТО кои се уште не ги ратификувале барањата, пренесува Ројтерс. – Сите погледиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финската премиерка Сана Марин во вторникот пред Европскиот парламент изјави дека ЕУ е „премногу наивна“ во односот кон Русија и дека требало „повеќе да ги слуша“ Полска и балтичките земји. Loading… „Мораме да признаеме дека усвоивме премногу наивен пристап кон Русија и ги базиравме нашите очекувања за нејзиното функционирање наПрочитај повеќе