Марин: Бевме наивни кон Русија, требаше да ја слушаме Полска

Сподели со своите пријатели

Финската премиерка Сана Марин во вторникот пред Европскиот парламент изјави дека ЕУ е „премногу наивна“ во односот кон Русија и дека требало „повеќе да ги слуша“ Полска и балтичките земји.

Loading...

„Мораме да признаеме дека усвоивме премногу наивен пристап кон Русија и ги базиравме нашите очекувања за нејзиното функционирање на погрешни основи“, рече Марин во своето обраќање пред претставниците во Европскиот парламент.

„Требаше да ги слушаме нашите полски и балтички пријатели кои живееја под советска власт“, ​​додаде социјалдемократскиот премиер на Финска.

Полска, Литванија, Летонија и Естонија беа најстрогите критичари на европското потпирање на руските фосилни горива и лансирањето на гасоводот Северен тек 2, за разлика од Германија, која значително ја зголеми зависноста од рускиот гас во последните десет години.

Марин, исто така, посочи дека руската политика на користење на енергијата како оружје за „уцена“ на ЕУ е „краткогледна“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија повеќе нема да издава пасоши на мобилизираните

„Поради постојната енергетска криза, ќе се ослободиме од зависноста од руските фосилни горива побрзо отколку што мислевме. Русија ја уништува својата економија и иднина“, рече таа.

„Русија ја уништува својата економија и иднина. Ние веќе немаме доверба во Русија. Дури и да заврши војната денес, нашата доверба нема да се врати долго време“, додаде таа.

Краткорочно, смета Марин, ЕУ мора да преземе „исклучителни мерки“ за намалување на цената на енергијата, додека на среден и долг рок „единствениот излез од енергетската криза е големата инвестиција во обновливи извори на енергија, заедничка транспортна мрежа и технологии за складирање“.

Loading...

„Мораме што побрзо да се ослободиме од руските фосилни горива“, додаде таа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  За десет дена во Грузија влегле над 78.000 руски државјани

Марин смета дека „стратешката автономија“ на ЕУ е императив и дека во тој контекст треба да се воведе гласање со квалификувано мнозинство за некои прашања, иако добар дел може да се постигне „во постојните рамки“.

Поборниците за гласање со квалификувано мнозинство за надворешна политика и безбедносни прашања се претежно западните членки на ЕУ, додека источните го сметаат правото на вето како средство за заштита на нивните интереси поради демографската и економската супериорност на Западна Европа.

Марин им се обрати на претставниците во рамки на програмата „Ова е Европа“, циклус на редовни обраќања на лидерите на земјите-членки на Унијата на пленарните седници на парламентот.

Оваа година, меѓу другите, естонскиот премиер Каја Калас, италијанскиот премиер Марио Драги, ирскиот премиер Мајкл Мартин и, во јуни, хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ разговараа со европратениците за актуелните политички прашања за ЕУ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израелските сили убија тројца Палестинци

Говорот на Сана Марин беше пофален од центристичките клубови на претставници (народни, социјалдемократи и либералниот клуб Renew Europe), додека, од различни причини, беше критикуван од зелените, левицата и десницата.

Филип Ламбертс од Зелените го критикуваше финскиот премиер за „штедливиот“ однос на Финска кон трошењето европски пари, посочувајќи дека членството во ЕУ значи и „фискална солидарност“.

„Порано или подоцна, дури и на штедливите им е потребна солидарност од другите. Финска сега бара безбедносни гаранции од другите членки на НАТО. „Членството во клубот не е еднонасочна улица“, рече тој.

Loading...

Лаура Хухтасаари, финска претставничка од партијата „Идентитет и демократија“, го обвини Марин дека е одговорен за растот на криминалот во Финска со спроведување на „неодговорна миграциска политика“.