Саиф ал-Адел

Сподели со своите пријатели

Саиф ал-Адел, Египќанец со седиште во Иран, стана лидер на Ал Каеда по смртта на Ајман ал-Завахири во јули 2022 година, објавија ОН и американскиот Стејт департмент. Loading… „Нашата проценка се согласува со оценката на ОН дека нов де факто лидер е Саиф ал-Адел, кој е со седиште во Иран“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ал Каеда објави 35-минутна снимка за која тврди дека го содржи гласот на водачот Ајман ал Завахири, за кој се верува дека е убиен во американски напад во 2022 година, соопшти во петокот разузнавачката група SITE. Loading… Точниот датум на снимката не е познат, а транскриптот не го означува јасноПрочитај повеќе