Пелинце

Сподели со своите пријатели

Движењето ЗНАМ – За наша Македонија по повод празникот на трудот Први Мај организираше пикник во Пелинце. Loading… Претседателот на движењето ЗНАМ, Максим Димитриевски во изјавата за медиумите им го честиташе празникот на сите граѓани и работници и им посака здравје, успех и среќа. Тој рече дека работничката класа еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски утре во 10:15 часот, по повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, ќе се обрати пред Меморијалниот центар АСНОМ, во Пелинце. Loading… Во чест на Првото заседание на Антифашистичкото Собрание на Народното ослободување на Македонија – АСНОМ, пред споменикот на АСНОМ, ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Стево Пендаровски ќе го предводи чествувањето на државниот празник 2 Август – Ден на Републиката во Меморијалниот центар на АСНОМ во Пелинце. Loading… Ова денеска го најавија од кабинетот на претседателот, од каде додаваат дека тој ќе го посети и манастирот „Св. Прохор Пчински“. Државно-црковната делегација која ќе јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во паркот на Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце на 17ти јуни ќе се организира по трет пат добро познатиот фестивал „Пикник у Пелинце“. Loading… – На манифестацијата ќе настапат повеќе имиња од регионот како: Sobek, Kristijan Molnar, Lerr, Iner Sense, Rea ME.N.U. и уште многу други. Програмата, која покрај музика,Прочитај повеќе

Села во Старо Нагоричане

Сподели со своите пријатели

Само осум од триесетина села во Старо Нагоричане имаат над 100 жители. Loading… Меѓу нив најголемо е селото Младо Нагоричане во кое живеат 31,2 отсто од целокупното население на оваа рурална општина. Облавце Облавце е најмало од осумте села со над сто жители во Старо Нагоричане. Според пописот од 2021Прочитај повеќе