патувања

Сподели со своите пријатели

Иако летото започнало, многу аранжмани се веќе уплатени, а некои од туристите веќе уживаа во првите зраци на летното сонце. Сепак, постојат и такви за кои одморот допрва започнува. Ние ви пренесуваме дел од најпопуларните дестинации. Како и што се очекува, најпопуларна земја и годинава е Грција, а следуваат ТурцијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ова момче (25) од Брисел тврди дека е првиот човек на светот кој ја пропатувал цела Европа, а притоа не потрошил ниту цент. Судејќи по неговите зборови, тоа му успеало благодарение на Тиндер – мобилна апликација за пронаоѓање партнери. Снаодливиот Бота посетил 20 градови, преку Тиндер запознал наводно 3.000 жени,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Последните шест децении го прекриваат наноси од песок од пустината Намиб, која во Африка има подрачје од 50.000 квадратни километри. Овој град е прогласен за најгрдиот во светот, а се наоѓа во срцето на Европа (ФОТО+ВИДЕО) Loading… Колманскоп во Намибија е град на духови од 1954. година, кога го напуштилеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градот Шарлоа во Белгија во 2008. година од страна на холандски весник е прогласен за најгрдиот град во светот. Градот во кој косата е највредниот имот: Толку е ценета што крадците ноќе ја крадат (видео) Loading… Во текот на деведесетите години, ова место било познато по високиот процент на насилство,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Планината Рораима се наоѓа на томеѓето помеѓу Венецуела, Бразил и Гвајана, и е највисокиот де од ланецот тепуиски висорамнини во Јужна Америка. Пијан водич ги заборавил туристите во планина Loading… Највисокиот врв – Маверик Рок се издига на 2.810 метри надморска височина. Планината лежи на гравитацискиот штит, се наоѓа воПрочитај повеќе