Овој град е прогласен за најгрдиот во светот, а се наоѓа во срцето на Европа (ФОТО+ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Градот Шарлоа во Белгија во 2008. година од страна на холандски весник е прогласен за најгрдиот град во светот.

Градот во кој косата е највредниот имот: Толку е ценета што крадците ноќе ја крадат (видео)

Loading...

Во текот на деведесетите години, ова место било познато по високиот процент на насилство, криминал и сиромаштија.

Овој град е престолнината на биткоинот, само еден човек тука дневно заработува 100.000 долари

Николас Буисарт, уметник и туристички водич, по објавувањето на сторијата помислил дека тие луѓе веројатно мислат така затоа што не го познаваат градот доволно добро.

 

 

Меѓутоа, потоа, лошиот публицитет продолжил. Бројни медиуми започнале да пишуваат дека овој град е најдепресивното место во Европа, а тогаш и официјално е прогласен за најгрдиот град во светот.

МРАЧНА ТАЈНА: 60 отсто од новогодишните украси се произведуваат во овој град, но условите не се празнични (видео)

Николас истакнува дека сториите сепак привлекле голем број туристи, кои лично сакале да се уверат во она за што медиумите го пишуваат за оваа место.

 

Loading...

 

Во текот на претходните 10 години, Николас им го покажувал градот на туристите, а најмногу ги води на тие најмалку популарни места.

Ако имате стан во овој град можете да заработувате 100 евра дневно, а да не го издавате никому

Меѓутоа, овој град по бројните медиумски натписи доживеал процут, кога градските власти одлучиле донекаде да го уредат.

 

 

Целта била да се напраив пријатно место за туристите и домашното население.

Рај за алкохоличари – овој град никогаш не е „трезен“

Од градот на духови како неговите домаќини го нарекувале станал град кој започнал се повеќе да се развива и кој ќе продолжи во таа насока во следните 10 години.

The 'ugliest city' in the world?

Is this still the "ugliest city" in the world?

Публикувахте от BBC News в Неделя, 4 февруари 2018 г.


Loading...

Leave a Reply