овошје

red and green apples on white ceramic bowl

Сподели со своите пријатели

Овошјето е полно со витамини, влакна и антиоксиданси, а идеално е да се јаде секој ден и неколку пати на ден. Loading… Иако секој вид овошје е добар и суштински за поздрава исхрана, одредени видови може да го максимизираат внесот на хранливи материи. Нутриционистот Џејмс Викерс издвои три вида наПрочитај повеќе

sliced ripe banana on round white ceramic plate

Сподели со своите пријатели

Бананите ги сакаат сите генерации. Хранливото овошје е исто така практично, вообичаена состојка во слатките и незаменлив дел од повеќето овошни салати. Loading… Не содржат масти и холестерол, богати се со калиум, манган, витамини Б6 и Ц, како и влакна. Имаат многу малку калории. Тие се достапни во текот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Знаеме дека луѓето сакаат да дадат голема сума пари на уметнички дела, накит, автомобили, но очигледно има некои кои се подготвени да дадат многу пари за одредени плодови. Loading… Веројатно се превкусни, или би требало да бидат со оглед на цената: 10. Црна лубеница – на аукција за 61 000Прочитај повеќе