Ердоган: Пашинјан знаеше за операцијата во Нагорно Карабах

Сподели со своите пријатели

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан знаел за антитерористичката операција на Азербејџан, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Њујорк, пренесува агенцијата Танјуг, повикувајќи се на турски медиуми.

Loading...

Зборувајќи за ситуацијата во Нагорно-Карабах, Ердоган на новинарите на маргините на 78-та сесија на Генералното собрание на Обединетите нации изјави дека ерменската страна постојано ги игнорирала предупредувањата.

„Вооружените сили на Азербејџан уништија 90 отсто од целите на првиот ден“, рече турскиот претседател, а пренесува Телеграмскиот канал на турската ТВ ТРТ.

Престанете на огнот

Договорот за прекин на огнот меѓу азербејџанските вооружени сили и ерменските трупи во отцепениот регион Нагорно-Карабах, населен претежно со Ерменци, беше постигнат во средата со посредство на руски мировен контингент, соопштија локалните власти и азербејџанските власти.

Договорот предвидува повлекување на ерменските воени единици и опрема од Нагорно Карабах, како и разоружување на локалните одбранбени сили, соопшти Министерството за одбрана на Азербејџан.

Еден ден претходно, Азербејџан започна воена операција во Нагорно-Карабах и употреби тежок артилериски оган врз ерменските позиции таму.

Локалните власти соопштија дека во тие напади биле убиени и ранети десетици луѓе.