Мургаш

Село Мургаш

Сподели со своите пријатели

Мургаш е ридско село во Куманово, кое е богато со археолошки наоѓалишта, како доказ дека тука некогаш имало многу повеќе од денешните 11 жители. Loading… Каде се наоѓа Мургаш? Селото е на 24 километри од Куманово и зафаќа површиа од 24 километри. Според последниот попис има 75 куќи кои сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Општина Куманово аплицираше до Министерството за транспорт и врски за изградба на локалниот пат помеѓу селата Новосељане-Косматац-Мургаш, информираа денеска од општината. Loading… Покрај овој пат, општината подготви проект и за реконструкција на улицата „300“ во приградската населба „Ајдучка Чешма“. – Проектот изградба на некатегоризиран локален пат село Новосељане -село Косматац-Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жена од кумановското село Мургаш била физички нападната од триесет и двегодишно лице од селото Градиште. Loading… – На 27.08.2023 во 21.40 часот во СВР Куманово Ј.Д.(49) од с.Мургаш, кумановско пријавил дека во с.Градиште, кумановско, неговата сопруга Ф.Р. била физички нападната од М.А.(32) од с.Градиште, информираат од Министерството за внатрешниПрочитај повеќе