Марина Овсијаникова

Сподели со своите пријатели

„Ова ми е втор пат во Париз“, вели Марина Овсијаникова, додека седи во мрачните канцеларии на Репортери без граници, невладина организација за слобода на медиумите. Loading… „Вчера ќерка ми ми рече: Последен пат фрлав парички во фонтаните, но не очекував вака да се вратам“, изјави таа во интервју за ФајненшлПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската ТВ-новинарка Марина Овсијаникова, обвинета за ширење лажни вести по организирањето на серија осамени протести против војната во Украина, денеска изјави дека побегнала од домашен притвор, пренесува Танјуг. Loading… – Се сметам себеси за целосно невина, а бидејќи нашата земја одбива да ги почитува сопствените закони, одбивам да ги почитувамПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските власти извршија претрес во домот на поранешна новинарка на државната телевизија, која дала отказ од својата работа откако во етерот протестираше против војната во Украина. Loading… Тие, исто така, покренаа кривична постапка против неа под обвинение за ширење лажни информации за руските вооружени сили, изјави нејзиниот адвокат, а пренесуваПрочитај повеќе