Оваа држава пред 18 месеци ја легализираше марихуаната, сега повторно ја забранува

Сподели со своите пријатели

Новата Влада на Тајланд планира да донесе нови закони со кои се забранува рекреативна употреба на марихуана, 18 месеци откако земјата стана прва во Азија што ја декриминализираше потрошувачката на ова растение.

Loading...

Опуштените закони доведоа до бум во профитабилната индустрија за канабис која ги снабдува локалните жители и туристите, но новата конзервативна влада вети дека ќе ги заостри правилата и ќе дозволи само медицинска употреба на марихуана.

Тајландското Министерство за здравство денеска објави нацрт-закон со кој се пропишуваат големи парични казни и/или затворски казни до една година, пишува Си-Ен-Ен.

Медицинскиот канабис сè уште е дозволен

Марихуаната и производите поврзани со канабис ќе бидат ограничени само на медицински и здравствени цели, се наведува во предлог-законот.

Во септември, премиерот Сретта Тависин рече дека неговата влада ќе ги „поправи“ законите за канабис во следните шест месеци.

Пушењето марихуана во јавност остана нелегално дури и според полесните закони, но предложените нови закони ќе забранат рекламирање на цвеќиња и екстракти од канабис, како и други производи од канабис.

Претходниот нацрт-закон пропадна во парламентот во ноември.

Премиерот Тависин претходно се изјасни против рекреативната употреба на марихуана, велејќи дека злоупотребата на дрога е „голем проблем за Тајланд“.

Loading...

Нова гранка на индустријата

Тајланд стана првата земја во Азија која целосно ја декриминализираше марихуаната во јуни 2022 година, што е реткост во регион каде што многу земји изрекуваат долги затворски казни, па дури и смртни казни за поседување, консумирање или трговија.

Во блискиот Хонг Конг, дури и непсихоактивен канабидиол (CBD) е забранет.

Медицинската марихуана е легална во Тајланд од 2018 година, но во 2022 година беше целосно декриминализирана, па одгледувањето и тргувањето со марихуана повеќе не е кривично дело.

Дозволено е и користење на кој било дел од растението за третман на болести.

Оттогаш, илјадници продавници за марихуана се појавија низ Тајланд, како и други бизниси со канабис, како што се кафулиња и бањи.

Градовите како Чианг Маи и ​​главниот град Бангкок дури одржуваа фестивали на „коноп“, а декриминализацијата привлече многу туристи.

„Сега е доцна повторно да се прогласи марихуаната за наркотик“

Застапниците на легализацијата тврдат дека тоа им помогнало на многу Тајланѓани, од земјоделци до сопственици на мали бизниси.

Кити Чопака, претприемач со марихуана од Бангкок, со години се залага за легализација.

Loading...

Сега вели дека одлуката на владата за забрана „не е неочекувана“.

„Но, без оглед на тоа што се случува со регулативите за марихуана, сега е предоцна да се прекласифицира канабисот како наркотик“, вели тој.