Махса Амини

Сподели со своите пријатели

Пред точно една година, 22-годишната Махса Амини беше уапсена од иранската полиција за морал, наводно поради неправилно носење хиџаб. Loading… Очевидци пријавиле дека Амини била претепана во полициско комбе, што полицијата демантираше. Неколку часа по апсењето паднала во кома и починала три дена подоцна на 16 септември под сомнителни околности.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранските власти денеска егзекутираа тројца мажи осудени за вмешаност во смртта на тројца полицајци за време на протестите за смртта на Махса Амини минатата година. Loading… Маџид Каземи, Салех Мирхашеми и Саид Јагуби беа прогласени за виновни за „војна против Бог“ за време на демонстрациите во градот Исфахан , воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран објави дека уште едно лице уапсено за време на протестите поради смртта на Махса Амини е погубено. Loading… Според новинската агенција Мизан, со која раководи иранското правосудство, Маџидреза Ранавард била погубена. Тој бил осуден за наводно убиство на двајца припадници на безбедносните сили со ладно оружје и ранување наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 58 деца наводно се убиени во Иран од почетокот на антирежимските протести, а групите за човекови права тврдат дека деца на возраст од осум години се меѓу жртвите на насилството извршено од припадници на државните безбедносни служби. Loading… Според тврдењата на иранските активисти за човекови права од организацијата ХРА,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранските безбедносни сили пукале во луѓе на метро станица во Техеран и тепале жени кои не носеле хиџаб, пишува Гардијан. Loading… Снимките споделени на социјалните мрежи покажуваат патници кои трчаат кон излезите, при што многумина паѓаат и прегазени, откако полицијата пукаше во луѓето на станицата на метрото. Полицајците биле снимениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Два месеци по смртта на 22-годишната Иранка Махса Амини во полициски притвор, министрите за надворешни работи на ЕУ воведоа втор пакет санкции против властите во Иран. Loading… Амини почина откако беше уапсена од верската полиција поради наводно неправилно носење на традиционалната марама. Нејзината смрт предизвика огромен бран протести низ целатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Демонстрантите се вратија на улиците во Иран за да одбележат 40 дена откако безбедносните сили на земјата убија околу 100 луѓе кои се обидуваа да го задушат протестот во провинцијата Систан и Белучистан, и покрај заканите од министерот за разузнавање и началникот на армијата да не го прават тоа. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во Иран од демонстрациите, кои започнаа по смртта на Махса Амини, се искачи на 253, соопшти иранската канцеларија за човекови права (ИЧП), пренесува Анадолија. Loading… Во извештајот објавен на страницата на ИЧП, со седиште во Норвешка, беше споделена информација за демонстрациите кои траат во земјата околу 50Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации изрази длабока загриженост во Женева во вторникот поради насилството на иранските безбедносни сили врз демонстрантите на улиците на иранските градови. Loading… Извештаите велат дека загинале 23 малолетници, а многу други се повредени. „Постојаната, непотребна и непропорционална употреба на сила против демонстрантите мора даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранската атлетичарка Елназ Рекаби (33), која се најде на насловните страници затоа што одби да носи хиџаб додека ја претставуваше својата земја на азиското првенство во спортско качување во Сеул во неделата, наводно исчезнала. Loading… Извори блиски до Рекаба за Би-Би-Си изјавиле дека од понеделникот вечерта не можат да стапатПрочитај повеќе