Нови санкции на ЕУ по смртните казни во Иран

Сподели со своите пријатели

Два месеци по смртта на 22-годишната Иранка Махса Амини во полициски притвор, министрите за надворешни работи на ЕУ воведоа втор пакет санкции против властите во Иран.

Loading...

Амини почина откако беше уапсена од верската полиција поради наводно неправилно носење на традиционалната марама.

Нејзината смрт предизвика огромен бран протести низ целата земја. Тие сега се насочени против системот на владеење во иранската теократија.

Безбедносните сили убиле стотици луѓе за време на задушувањето на протестите.

Според податоците на организациите за заштита на човековите права, уапсени се околу 14.000 лица. Некои веќе се осудени на смрт, според извештаите.

Министерот за надворешни работи на Луксембург Жан Аселборн го смета за „сурово“.

„Поради таа ескалација, овој пакет санкции сигурно нема да биде последен против властите во Иран“, рече Аселборн.

Пред еден месец Европската унија ги воведе првите санкции против иранската верска полиција.

Loading...

Сега се воведуваат санкции врз раководството на Револуционерната гарда и милицијата вклучена во задушувањето на протестите и демонстрациите.

По состанокот на министрите за надворешни работи, Европската унија соопшти дека овој и претходниот пакет санкции погодуваат единаесет институции и 126 лица, чии средства ќе бидат замрзнати или ќе им се забрани влез во ЕУ.

„Ние ги сметаме за одговорни за злосторства поврзани со човековите права“, рече германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во Брисел.

Одговорните не треба да веруваат „дека можат без последици да го угнетуваат, заплашуваат и убиваат сопствениот народ“. Ова испраќа силен сигнал до иранските власти.

Остар одговор дојде од Техеран.

„Германските власти треба да ја разгледаат историјата на нивната земја, историјата на човековите права во врска со вооружувањето на режимот на агресорот против Иран. Германија не е во позиција да го критикува Иран“, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи, Насер Канани, а пренесуваат иранските државни медиуми.

Тој не кажа на кој „режим на агресор“ мисли.

Техеран ги смета Израел и САД за свои најголеми непријатели, а Саудиска Арабија е регионален ривал.

Loading...

Санкциите нема да влијаат на Иран, нагласи истовремено Канани.

Германската влада, исто така, се залагаше елитната воена единица на Револуционерната гарда да биде ставена на листата на терористички организации на ЕУ, ставајќи ја на исто ниво со милициите на Ал Каеда, Исламската држава или Хезболах.

Европејците, сепак, не отидоа толку далеку, бидејќи тоа е правно многу сложено, велат од германската делегација.

Нема санкции за наводна испорака на ракети во Русија

Казнените мерки против иранските државјани беа воведени пред три недели, поради испорака на борбени дронови во Русија. Иран оттогаш ги призна тие испораки.

Русија користи ирански беспилотни летала во Украина за да ја нападне критичната цивилна инфраструктура.

Сепак, сè уште нема докази за испораката на ракетата што ја објавија медиумите, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел.

Затоа, не може да се воведат посебни санкции. Сепак, додава тој, мешањето на Иран секако е загрижувачко.

Не беа воведени дополнителни санкции за агресорот Русија. Борел, пак, вели дека се подготвува следниот, деветти пакет санкции.

Loading...

Во тек се правни подготовки за утврдување на новите цели на санкциите.

Советот на министри има своја работна група со дипломати од сите 27 земји-членки, која речиси секој ден се занимава со санкциите на ЕУ.

Граѓани на ЕУ во ирански притвор

Министрите за надворешни работи на ЕУ, исто така, мора да се грижат за сопствените граѓани кои беа уапсени за време на протестите во Иран.

Иранските власти соопштија дека доставиле докази до Франција, Германија, Холандија, Полска и Италија за вмешаност на вкупно девет уапсени лица во протестите.

„Светот гледа“, изјави германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок за ситуацијата во Иран.

Затоа Германија и Исланд побараа Советот за човекови права на ОН да разговара за насилството врз демонстрантите следната недела во Женева.

Loading...

Соодветното барање го поднесе и германскиот амбасадор во Женева.

„Ќе им дадеме глас на храбрите жени и мажи во Иран“, најави Катарина Сташ.

„Сакаме докази да се соберат независно и случаите на кршење на човековите права да бидат изведени пред лицето на правдата на национално и меѓународно ниво.“

Сепак, Советот за човекови права на ОН не може да воведе санкции, може само јавно да го опоменува Иран и да започне истрага.

Макрон ја смета „револуцијата исклучително импресивна“

Францускиот претседател Емануел Макрон гледа мали шанси за понатамошен напредок во преговорите за запирање на програмата за нуклеарно оружје, што ги води Европската унија со Иран.

Loading...

Во интервју за радио станицата France Inter, Макрон рече дека изгледите се „многу кревки изгледи поради ситуацијата во Иран и барањата на Иран кои се многу тешко да се исполнат. Револуцијата промени многу работи“.

Макрон во неколку наврати во интервју рече дека она што се случува во Иран е „револуција“.

„Највпечатливо нешто во тоа движење, таа револуција, е тоа што го носат млади жени и мажи кои не знаат ништо друго освен животот под тој режим“, рече францускиот претседател.

Во септември Макрон се сретна со иранскиот претседател Ебрахим Раиси на маргините на Генералното собрание на ОН со цел да го спаси нуклеарниот договор.

Во текот на летото сè уште изгледаше како да може да се оживее договорот што ЕУ, Русија, Кина и САД го постигнаа во 2015 година, но кој беше еднострано откажан во 2018 година од претседателот на САД, Доналд Трамп.

Loading...