Ли Шангфу

Сподели со своите пријатели

Министерот за одбрана на Кина не е виден речиси три недели, што поттикна шпекулации дека е под истрага. Loading… Генералот Ли Шангфу последен пат беше виден на 29 август кога одржа говор на Кинеско-африканскиот форум за мир и безбедност. Тој е само последниот во низата функционери на Комунистичката партија коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Односите меѓу Русија и Кина во воената сфера не се насочени против трети земји, изјави кинескиот министер за одбрана Ли Шангфу на XI конференција во Москва за меѓународна безбедност. Loading… „Односите меѓу Кина и Русија во воената сфера се пример за неврзување и неконфронтација и не се насочени против третиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за одбрана Ли Шангфу денеска ја започна шестдневната посета на Русија и Белорусија, за време на која ќе се обрати на Московската конференција за меѓународна безбедност и ќе се сретне со лидерите на одбраната од Русија и други земји, соопшти Министерството за одбрана. Loading… Пристигнувањето на Ли ШангфуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за одбрана, во своето прво јавно обраќање по преземањето на функцијата, рече дека војната против Америка ќе биде „неподнослива катастрофа“. Loading… Генералот Ли Шангфу на самитот за безбедност рече дека „некои земји“ ја забрзуваат трката во вооружување во Азија. Тој изјави дека светот е доволно голем и заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во вторникот му рекол на својот кинески колега дека воената соработка на нивните земји е „стабилизирачка“ сила во светот и помогнала да се намалат шансите за конфликт, пренесоа руските новински агенции, пренесува Ројтерс. Loading… Кина се појави како најважен меѓународен партнер на Русија воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за одбрана Ли Шангфу денеска изјави дека неговата посета на Русија, како негово прво патување во странство по назначувањето на таа позиција, има за цел да му ја покаже на целиот свет цврстата намера на Кина да ја зајакне стратешката соработка со Руската Федерација. Loading… „По назначувањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за одбрана Ли Шангфу од 16 до 19 април ќе престојува во официјална посета на Русија, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за одбрана Тан Кефеи. Loading… Тој рече дека Ли ќе ја посети Русија на покана на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, пренесува РИА Новости повикувајќиПрочитај повеќе