Јужна Африка

Сподели со своите пријатели

Јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса во неделата изјави дека не се пронајдени докази против американските наводи дека руски брод кон крајот на минатата година зел оружје во Јужна Африка и го транспортирал во Русија. Loading… „Ниту едно од обвинувањата за снабдување на Русија со оружје не е докажано точно“, рече РамафосаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Саудиска Арабија, еден од најголемите светски извозници на нафта, е поканета да стане полноправна членка на економската групација БРИКС, заедно со Иран, ОАЕ, Аргентина, Египет и Етиопија, изјави во четвртокот јужноафриканскиот претседател Кирил Рамафоса. Loading… „Одлучивме да ги поканиме Република Аргентина, Арапската Република Египет, Сојузна Демократска Република Етиопија, Исламската РепубликаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш ја прифати поканата да учествува на самитот на БРИКС во Јужна Африка. Loading… Тој има намера да го искористи своето учество за да објави неколку важни пораки, изјави портпаролот на ОН Стефан Дижарик. „Поминуваме низ особено тежок период. Самитот на БРИКС обединува многуПрочитај повеќе

man in red and black coat holding umbrella standing on green grass field during daytime

Сподели со своите пријатели

Не толку одамна, Јужна Африка беше економскиот бисер на континентот, во однос на економскиот развој релативно поблиску до некои европски земји отколку до поголемиот дел од Африка. Loading… Но, во последните години стагнира, заробена во кругот на корупција, неспособност и криминал. Ситуацијата стана толку лоша што прекините на струја станааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса денеска пристигна во Украина во рамките на африканската мировна мисија. Loading… Се очекува Рамафоса денеска да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски, а потоа да отпатува за Русија на разговори со Путин во сабота. За време на посетата на африканската мировна делегација, во Киев одекнааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса денеска пристигна во Украина како дел од африканската мировна мисија, објави Јужноафриканското претседателство на Твитер. Loading… Се очекува Рамафоза денеска да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски, а потоа во сабота да отпатува за Русија на разговори со претседателот Владимир Путин. Јужноафриканското претседателство објави видеоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Учесниците на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите од групата БРИКС во Јужна Африка повикаа на ребаланс на глобалниот поредок. Loading… Јужноафриканскиот министер за надворешни работи Наледи Пандор рече дека визијата на групата е да обезбеди глобално лидерство во свет расцепен од геополитички тензии, нееднаквост и глобална несигурност.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министрите за надворешни работи на БРИКС се состануваат од четвртокот во Јужна Африка, додека блокот од пет нации се обидува да се позиционира како противтежа на западната геополитичка доминација по руската инвазија на Украина. Loading… Разговорите се вовед во августовскиот самит во Јоханесбург, кој веќе предизвика контроверзии околу можното присуствоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Крунисувањето на Чарлс III. ги обнови повиците до Јужна Африка да го врати најголемиот дијамант на светот, главниот камен во жезолот што британскиот монарх ќе го држи на церемонијата утре. Loading… Кулинан И., (именуван по тогашниот менаџер на рудникот), познат и како „Ѕвездата на Африка“ со тежина од 530 карати,Прочитај повеќе

brown and black snake on brown wooden surface

Сподели со своите пријатели

ЗА јужноафриканскиот пилот Рудолф Еразмус тоа бил уште еден обичен лет, додека на надморска височина од нешто повеќе од три километри на летот од Блумфонтејн до Преторија, тој не забележа „слеп“ патник во авионот – кобра како лази и се крие под неговото седиште. Loading… „Почувствував како нешто ладно сеПрочитај повеќе