Јаир Лапид

Сподели со своите пријатели

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и неговата влада „станаа егзистенцијална закана за Израел“, изјави денеска лидерот на опозицијата Јаир Лапид, обвинувајќи ги за уништување на политиката на одвраќање на Израел. Loading… Зборувајќи за новинарите пред состанокот на фракцијата Јеш Атид на неговата партија во Кнесетот, Лапид истакна дека и пријателите иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на израелската опозиција Јаир Лапид го повика премиерот Бенјамин Нетанјаху да поднесе оставка „веднаш“ без да се чека крајот на војната против палестинската милитантна група Хамас. Loading… „Нетанјаху треба веднаш да замине… Ни требаат промени, Нетанјаху не може да остане премиер“, рече Лапид во интервју за израелскиот канал N12Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на израелската опозиција Јаир Лапид изјави дека членовите на Конгресот и еврејските организации во Соединетите Американски Држави се загрижени поради државен удар во Израел. Loading… Оваа изјава дојде на крајот од неговата посета на САД, за време на која тој се состана со претставници на американскиот Конгрес и лидериПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вашингтон испратил на Украина околу 300.000 проектили со калибар 155 мм од магацини лоцирани во Израел, што минатата година го одобрил тогашниот премиер на Израел Јаир Лапид, тврди Њујорк Тајмс. Loading… Тврдењата на Њујорк Тајмс ги потврдил израелски функционер, како и согласноста на Лапид за трансфер на муниција, иако наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен предупреди на зголемени тензии на Западниот Брег во телефонски разговор со израелскиот премиер во заминување Јаир Лапид, кој синоќа го призна поразот на парламентарните избори. Loading… Блинкен го повика Лапид да го „пофали Израел за слободни и фер избори и да му се заблагодари наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелците утре гласаат на парламентарни избори по петти пат во 43 месеци, а анкетите покажуваат дека изборната трка ќе биде тесна, а исходот тешко може да се предвиди. Loading… Осумпартиската „Влада на промени“ во заминување пропадна откако изгуби тенко мнозинство и подлегна на идеолошките разлики што се обидуваше да гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху, обвинет за корупција, планира да се врати на власт по парламентарните избори на 1 ноември, петти во Израел за помалку од четири години, во услови на наплив на екстремната десница и раскол меѓу арапските гласачи. Loading… Овој пат Нетанјаху во изборната трка учествува како лидерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел во четврток ќе потпише договор за поморската граница со Либан и ќе стане важен снабдувач на гас за Европа во блиска иднина, изјави израелскиот премиер Јаир Лапид во Ерусалим. Loading… Потпишувањето на историскиот договор, постигнат со посредство на САД, ќе ја отвори вратата за експлоатација на гасни полиња воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на израелското разузнавање Мосад, Дејвид Барнеа, наводно, ги предупредил владините претставници дека либанскиот екстремистички Хезболах најверојатно ќе се обиде да нападне инсталации во спорното гасно поле во Средоземното Море, бидејќи договорот за демаркација со Либан не е постигнат. Loading… Предупредувањето на Барни беше објавено од ТВ Канал 12, додекаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел најави дека нема да ги признае резултатите од „референдумот за анексија“, организиран во четири региони на Украина кои се под целосна или делумна контрола на Русија. Loading… „Израел го признава суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и не ги признава резултатите од референдумот во источните региони на Украина“, сеПрочитај повеќе