Мосад: Хезболах подготвува удари врз гасните инсталации во Средоземното Море!

Сподели со своите пријатели

Шефот на израелското разузнавање Мосад, Дејвид Барнеа, наводно, ги предупредил владините претставници дека либанскиот екстремистички Хезболах најверојатно ќе се обиде да нападне инсталации во спорното гасно поле во Средоземното Море, бидејќи договорот за демаркација со Либан не е постигнат.

Loading...

Предупредувањето на Барни беше објавено од ТВ Канал 12, додека други израелски официјални лица навестија дека се уште постои надеж да се постигне договор меѓу Израел и Либан и да се реши поморскиот спор што ќе им овозможи на двете земји да експлоатираат природен гас.

На состанокот на кабинетот задолжен за безбедноста, израелскиот премиер Јаир Лапид, министерот за одбрана Бани Ганц и претходникот на Лапид Нафтали Бенет беа овластени да одговорат на можна ескалација на тензијата или насилство на северот на земјата, бидејќи израелската страна соопшти нема да ги прифати предложените либански измени на договорот со посредство на САД.

Ганц синоќа изјави дека и наредил на израелската армија да биде во состојба на готовност на северот на земјата по разговорите со началникот на Генералштабот Авив Кохави и други безбедносни претставници.

Шефот на Мосад им рече на министрите дека Хезболах и лидерот на таа проиранска шиитска организација, Хасан Насрала, можеби се под притисок поради јавните ветувања дека ќе ја запре експлоатацијата на гасот од наоѓалиштето Кариш од страна на Израел доколку не се постигне договор за 860 квадратни километри на Средоземното Море за кое тврдат дека двете земји.

Барнеа оцени и дека Бејрут е многу за договорот, бидејќи тој ќе му овозможи на Либан да го експлоатира природниот гас и на тој начин да ја надмине економската криза.

Насрала во неколку наврати се закануваше дека ќе ги нападне објектите во полето Кариш доколку Израел почне да пумпа гас, но неодамна изрази поддршка за разговорите со посредство на САД.

Во јули Хезболах испрати четири беспилотни летала во правец на полето Кариш кога таму беше поставена платформа за гас. Израел се закани дека ќе возврати во случај на нов напад.

Loading...

Либан и Израел, соседи кои официјално се во војна, минатата недела се чинеше дека се блиску до договор за спорните наоѓалишта на гас по неколкугодишни наизменично закочени преговори.

Меѓутоа, во четвртокот Лапид ги отфрли измените на предложениот договор, а неименуван израелски функционер рече дека барањата на Бејрут се „значајни“, спротивно на проценките на западните претставници кои ги нарекоа мали.

И покрај очигледната пречка, Израел сè уште е заинтересиран за договорот и му изрази надеж на американскиот посредник Амос Хохштајн дека ќе успее да го израмни спорот, објави новинската страница Вала.

ТВ Канал 13 објави дека договорот, иако е поддржан од повеќето функционери, претставува изборна предност за актуелната преодна влада и дека конечната одлука ќе биде донесена дури по парламентарните избори на 1 ноември.

Лапид, кој се обидува повторно да биде премиер, го критикуваше ривалскиот долгогодишен лидер на Израел Бенјамин Нетанјаху во врска со договорот, нарекувајќи го незаконски.

Нетанјаху го обвини Лапид дека му дал „суверена територија на Израел“ и најави дека потенцијалната идна коалиција предводена од него нема да биде обврзана со договорот.