истополови бракови

multicolored flag

Сподели со своите пријатели

Пратениците во Долниот дом на парламентот на Тајланд денеска со големо мнозинство го одобрија предлог-законот со кој таа ќе стане првата земја од Југоисточна Азија која ги легализира истополовите бракови. Loading… Предлог-законот за еднаквост на бракот ги изедначува правата на сопружниците од кој било пол. 400 од 415 присутни членовиПрочитај повеќе

multicolored flag

Сподели со своите пријатели

Јапонската забрана за истополови бракови е неуставна, пресуди во четвртокот судот во северниот регион Сапоро, што е прва ваква одлука на апелациониот суд за прашање што ги дели пониските нивоа на судството. Loading… Јапонија е единствената земја од Г-7 без правна заштита за истополовите синдикати. Јапонскиот закон за семејство којПрочитај повеќе

multicolored striped flaglet

Сподели со своите пријатели

Грчкиот парламент денеска ќе гласа за законот за легализација на истополовите бракови. Loading… На ова се спротивставува грчката црква, но поддршка на законот најавија владејачката Нова демократија, главните опозициски партии Сириза и ПАСОК, Курс слободно, како и Новата левица, објави „Катимерини“. Анкетите на јавното мислење покажуваат дека мнозинството Грци јаПрочитај повеќе

Photo of People Drinking Wine

Сподели со своите пријатели

Истополовите парови во Естонија можат да се венчаат од Нова година, а таа е првата земја создадена на територијата на СССР која ги легализираше хомосексуалните бракови. Loading… Естонскиот парламент гласаше за легализирање на истополовите бракови во јуни со 55 пратеници кои гласаа за, додека 34 пратеници гласаа против законот воПрочитај повеќе

multicolored flag

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот окружен суд Фукуока денеска пресуди дека забраната за истополови бракови е „неуставна ситуација“, во комплицирана пресуда што не ги исполни очекувањата на активистите за правата на ЛГБТ, пренесува Ројтерс. Loading… Одлуката на судот во Фукуока ја повтори претходната одлука на Окружниот суд во Токио, кој оцени дека недостатокот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Геј паровите во Англија за прв пат во историјата ќе можат да добијат свештенички благослов во црква. Loading… По повеќе од осум часа интензивна дводневна дебата, Синодот на Англиската црква гласаше за тој предлог, а реформата беше поддржана од мнозинството бискупи, свештеници и други членови на тоа тело, со 57Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Словенија на 31 јануари стапија на сила измените на Законот за семејство, според кои бракот е животна заедница на две лица, а на истополовите парови им се овозможува да посвојат дете. Loading… Според овие промени, бракот веќе не е животна заедница само на маж и жена, туку животна заедницаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Џо Бајден во Белата куќа пред многу гости го потпиша законот за заштита на истополовите бракови на целата територија на САД. Loading… Потпишувајќи го текстот, американскиот претседател го изрази своето задоволство од „одлучниот напредок кон еднаквост, слобода и правда, не само за некои, туку и за сите“. Ова е посебенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Истополовите бракови сега се признати низ Мексико, бидејќи североисточната држава Тамаулипас ​​стана последната во земјата која го легализираше „бракот за сите“, објави во средата вечерта парламентот на земјата. Loading… „Тамаулипас ​​ги одобри реформите на членот 132 од Граѓанскиот законик на Мексико, со цел да се признае правото на брак меѓуПрочитај повеќе