Исланд

brown rocky mountain under gray sky

Сподели со своите пријатели

Југозападниот полуостров на Исланд може да биде во повеќедецениска вулканска нестабилност, предупреди Исландската метеоролошка служба (ИМО). Loading… „По 800 години пауза, ерупциите на полуостровот Рејкјанес продолжија во 2021 година, што може да претставува нов еруптивен циклус“, рече Метју Робертс од ММО. „Очекуваме вулкански ерупции долж целиот полуостров, не само наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Една од вулкански најактивните земји во светот прогласи вонредна состојба поради најновата закана од ерупција. Loading… Околу 4.000 луѓе се евакуирани од своите домови во Гриндавик, кој е најзагрозен поради неговата непосредна близина до вулканот Фаградалсфјал на полуостровот Рејкјанес. Веќе една недела Исланд е сеизмички хиперактивна област, а жителите секојдневноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 900 земјотреси го погодија јужниот дел на Исланд во понеделникот, соопштија властите, додавајќи на десетици илјади последователни потреси што го погодија регионот во последните недели додека земјата се подготвува за можна вулканска ерупција. Loading… – Во моментов сме соочени со огромна неизвесност: дали ќе има ерупција и, ако еПрочитај повеќе

selective focus photography of woman wearing black cold-shoulder shirt using megaphone during daytime

Сподели со своите пријатели

Десетици илјади жени во Исланд, вклучително и премиерката Катрин Јакобсдотир, денеска одбиваат да работат во знак на протест против родовиот јаз во платите и родовото насилство. Loading… Посебно се погодени областите каде жените го сочинуваат мнозинството вработени, како што се здравството и образованието. Планираниот прекин на работата е првиот целодневенПрочитај повеќе

blue whale on sea

Сподели со своите пријатели

Владата на Исланд објави дека го суспендира ловењето китови до крајот на август, во име на благосостојбата на животните, навестувајќи и дека контроверзната практика е при крај. Loading… „Донесов одлука привремено да го прекинеме ловењето на китови“ до 31 август, рече министерот за храна Свандис Сваварсдотир, додавајќи дека одлуката еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Една година откако ја исклучија Русија, лидерите на 46-те земји членки на Советот на Европа денеска се среќаваат на самит во Исланд за да го покажат своето единство против Москва. Loading… Самитот, само четвртиот од таа паневропска организација во речиси 75 години постоење, ќе разговара за кривичната одговорност на Русија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поголемиот дел од нас знаат дека колку и да сме радознали, едностано постојат места до кои не е лесно или е невозможно да се дојде, а островот Сурстеј е едно од нив. Овој мистериозен вулкански остров се наоѓа во северниот дел на Атлантскиот океан, на околу 32 километри јужно одПрочитај повеќе