електрични возила

white number 2 on green background

Сподели со своите пријатели

Кина и ЕУ се договорија да започнат разговори за планираното воведување тарифи за електричните возила од кинеско производство (ЕВ) увезени на европскиот пазар, објавија високи претставници на двете земји. Loading… Германскиот министер за економија Роберт Хабек изјави дека еврокомесарот Валдис Домбровскис го информирал дека ќе има конкретни преговори за царинаПрочитај повеќе

man in red long sleeve shirt driving car

Сподели со своите пријатели

Една неодамнешна студија покажа дека електричните возила, кои често се гледаат како иднина на транспортот, се соочуваат со отпор од некои мажи кои ги поврзуваат со закана за нивната мажественост. Loading… Д-р. Мајкл Перент, научник од Универзитетот во Тексас во Остин, открива дека мажите на кои им е приоритет даПрочитај повеќе

white and blue plastic tool

Сподели со своите пријатели

Клиентите и компаниите кои одлучуваат да купат електричен автомобил ја земаат предвид неговата набавна цена и потрошувачката при возење. Loading… Сепак, има и скриена потрошувачка кога автомобилот е во мирување. Истражувањето спроведено од белгискиот енергетски стартап „Реалто“ покажа дека трошоците можат да бидат и до 600 евра годишно, доколку сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гигафабриката на американскиот производител на автомобили Тесла во Шангај, Кина произведе еден милион возила за три години, што претставува пресвртница, објави компанијата, пренесува Ксинхуа. Loading… Основана во 2019 година, гигафабриката Тесла во Шангај е првата гигафабрика на производителот на автомобили надвор од САД, со стапка на локализација на индустрискиот синџирПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Комбинацијата на различни фактори ги поттикна работите на пазарот на електрични автомобили – од зголемување на понудата на пазарот и владините субвенции до зголемувањето на цените на горивото. Loading… А колку расте побарувачката за електрични возила најдобро може да се види од податоците на аналитичката компанија Canalys за првата половинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Република Северна Македонија денеска, преку видеоконференциска интернет комуникација ја одржа редовната 68 седница, на која донесе повеќе одлуки и заклучоци од интерес на граѓаните. Loading… На седницата беше усвоена Информацијата и донесена Одлука за давање согласност на Договорот за доделување на државна помош склучен помеѓу Владата на РепубликаПрочитај повеќе