Џејк Саливан

white concrete dome museum

Сподели со своите пријатели

Лидерот на разузнавачката комисија на Претставничкиот дом на САД вчера испрати многу нејасна изјава до медиумите, во која се наведува дека телото на сите членови на Конгресот им доставило информации за „сериозна закана за националната безбедност“, за кои извори тврдат дека е поврзано со Русија. Loading… Како што пренесува Политико,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вашингтон сака Киев да ја промени стратегијата и да премине од офанзива во одбрана, а ова е пораката што Џејк Саливан, советникот за национална безбедност на американскиот претседател, има намера да му ја пренесе на украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на разговорите на Светскиот економски форум во Давос, пишуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војната на Израел против Хамас во Газа ќе трае „повеќе од неколку месеци“, изјави министерот за одбрана Јоав Галант пред високи американски претставници во Тел Авив во четвртокот. Loading… „Тие изградија подземна и надземна инфраструктура и не е лесно да се уништи“, рече Галант за време на разговорот со американскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советниците за национална безбедност на САД, Јужна Кореја и Јапонија одржаа проширена дискусија за растечката соработка меѓу Русија и Северна Кореја, изјави денеска советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан. Loading… Саливан им изјави на новинарите во Сеул дека Вашингтон, Сеул и Токио се убедени дека Северна КорејаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, изјави дека војната во Украина не дошла во ќор-сокак, но призна дека сè уште „ оди тешко“ против Русија. Loading… „Рековме пред да започне оваа контраофанзива дека ќе биде тешко, и тоа е“, рече Саливан во интервју за ABC News. КакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД не очекуваат дека одлуката за испорака на касетна муниција на Украина може да предизвика раздор меѓу сојузниците во НАТО, изјави американскиот помошник на претседателот за национална безбедност, Џејк Саливан. Loading… „Мислам дека нема да видите раздор и неединство како резултат на оваа одлука“, рече Саливан, коментирајќи ја неодамнешната одлукаПрочитај повеќе

usa, china, rivalry

Сподели со своите пријатели

Високиот кинески дипломат Ванг Ји и американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан одржаа „искрени, значајни и конструктивни разговори за билатерални прашања“, изјави денеска портпаролот на кинеската амбасада во Виена. Loading… „Двете страни разговараа за отстранување на пречките и стабилизирање на односите меѓу Кина и САД“, се вели во соопштениетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД ја предупредија Кина на сериозни последици доколку обезбеди оружје за руската инвазија на Украина. Loading… Вашингтон и сојузниците во НАТО се обидуваат да ја одвратат Кина од воена помош за Москва, бидејќи се сомневаат дека Пекинг размислува да обезбеди оружје, вклучително и беспилотни летала. „Пекинг ќе мора да донесеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД ќе обезбедат дополнителни две милијарди долари воена помош за Украина, најави советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан. Loading… Саливан во четвртокот изјави за Си-Ен-Ен дека Вашингтон ќе продолжи да размислува што е неопходно и да обезбеди Украина да го има сето оружје што ѝ е потребноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пристигна првата официјална реакција на Вашингтон на денешниот говор на Путин, во кој тој тврдеше дека војната во Украина е поттикната од Западот и „киевскиот режим“. Loading… Висок американски функционер рече дека тоа е „апсурдно обвинение“. „Никој не ја напаѓа Русија“, изјави за АФП Џејк Саливан, советник за национална безбедностПрочитај повеќе