Џејк Саливан

Сподели со своите пријатели

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан потврди дека каналите за комуникација меѓу Вашингтон и Москва се отворени и покрај војната во Украина. Loading… За време на своето обраќање во Њујорк, Саливан рече дека во интерес на САД е да одржуваат контакт со Кремљ, истакнувајќи дека американските власти „се свесниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина вчера официјално аплицираше за членство во НАТО. Истиот беше потпишан лично од украинскиот претседател Володимир Зеленски. Loading… Овој потег доаѓа истиот ден откако Русија официјално анектираше четири украински региони на својата територија. Оваа одлука ја коментираа бројни светски претставници. Аналена Баербок, министерката за надворешни работи на Германија, беше меѓуПрочитај повеќе