Џастин Трудо

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во Киев по повод одбележувањето на двегодишнината од руската агресија врз Украина. Loading… Освен неа, во Украина ќе дојдат и италијанската премиерка Џорџа Мелони, белгискиот премиер Александар Де Кроа и канадскиот премиер Џастин Трудо. Лајен во објава на платформата ХПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Победата на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори во САД во 2024 година може да ги загрози глобалните напори против климатските промени, изјави во интервјуто канадскиот премиер Џастин Трудо. Loading… Трамп, кој ја минимизира важноста на климатските промени, минатата недела рече дека на власт ќе се откаже од сегашното американскоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици полицајци беа испратени во ресторан во Ванкувер, каде вечераше канадскиот премиер Џастин Трудо, откако околу 250 пропалестински демонстранти го опколија ресторанот. Loading… Двајца мажи беа уапсени, еден за наводен напад на полицаец, а другиот за опструкција, додека демонстрантите скандираа имиња кон Трудо, вееја палестински знамиња и бараа премиерот даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска го критикуваше канадскиот колега Џастин Трудо, кој претходно апелираше до Израел да покаже „максимална воздржаност“ за време на неговите воени операции во Газа. Loading… Трудо изјави дека светот е сведок на страшни настани, кои вклучуваат „убиства на жени, деца, бебиња“. „Ова мора да престане. ЧовечкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канадскиот премиер Џастин Трудо во средата изрази длабока загриженост за влијанието на израелските напади врз Појасот Газа. Loading… Тој рече дека страдањето на палестинските цивили не може да биде прифатлива цена за правдата. „Ние, се разбира, продолжуваме недвосмислено да го осудуваме одвратниот тероризам на Хамас и Израел има право даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја оствари својата прва посета на Канада од почетокот на војната, а канадскиот премиер Џастин Трудо го пречека на аеродромот во Отава, јавува Би-Би-Си повикувајќи се на канадски медиуми. Loading… Украинскиот претседател доаѓа во Канада за да се сретне со премиерот Џастин Трудо и да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канадскиот премиер Џастин Трудо ја отфрли идејата дека може да се повлече поради лошите резултати во анкетите на јавното мислење, велејќи дека има уште многу да направи. Loading… На прашањето дали можеби ќе поднесе оставка, Трудо им рече на новинарите во Лондон, во канадската провинција Онтарио, дека следните избори сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави денеска дека лидерите на Г7 разбираат дека војната во Украина може да трае, но дека се подготвени да го поддржат Киев се додека е потребно. Loading… „Отсекогаш знаевме дека ова ќе биде долг процес. Секако, врз основа на разговорите што ги имавме во Г7 иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канадскиот премиер Џастин Трудо во средата објави дека се разделува од сопругата Софи. Loading… Во објава на Инстаграм напиша дека тој и неговата сопруга „по многу тешки разговори“ донеле одлука да се разделат. „Како и секогаш, ние остануваме блиско семејство со длабока љубов и почит еден кон друг и заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и министерот за одбрана Олексеј Резников објавија дека оствариле серија телефонски разговори со сојузниците на Киев за ситуацијата во Русија и украинската контраофанзива, по неуспешниот обид за бунт на руската воена организација „Вагнер“. Loading… „Светот мора да изврши притисок врз Русија додека не се воспостави почитувањеПрочитај повеќе