Диво насеље

Сподели со своите пријатели

Денеска, (09.05.2024) дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, предводеше делегација составена од директорот на БЈБ, Сашо Тасевски и државната секретарка Магдалена Несторовска, заедно со претставници од единиците при Оддел за специјални полициски операции, како и раководството на СВР Куманово, при што положија цвеќе пред спомен обележјето пред СВРПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска се навршуваат девет години од оружената престрелка во кумановско „Диво Насеље“ на 9 и 10 мај 2015 во која загинаа осум припадници на безбедносните сили. Loading… Во 28-часовните престрелки, животот го загубија припадниците на безбедносните сили – Љубиша Аранѓеловиќ, Бобан Ивановиќ, Горан Илијевски, Жарко Кузмановски, Исамедин Османи, Сашо Самојловски,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полициските припадници кои беа дел од антитерористичката акција во кумановската населба Диво Насеље добија огромен мурал во центарот на Куманово. Loading… Автори на живописниот мурал се членовите на здружението „Форма“ од Куманово кои дошле на ваква идеја со цел да им изразат почит на трагично загинатите бранители, но и наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Осумте припадници на Министерството за внатрешни работи кои го загубија животот во мај 2015 година во кумановско Диво Насеље денеска конечно добија спомен обележје. Loading…     Емотивно и со солзи пред бистата со нивните фотографии цвеќе положија бројни делегации меѓу кои и нивните семејства.     Министерот за внатрешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Соборниот храм „Свети Никола“ во Куманово денеска се одржа панихида во чест на загинатите припадници на безбедносните сили во терористичкиот напад во Диво насеље од 9 и 10 мај 2015 година. Loading…     Во организација на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, локалниот огранок на партијата и Здружението на граѓаниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за правда Кренар Лога во интервју за Радио Слободна Европа кажал дека се комплетира документацијата за префрлањето на Кумановската група во Косово. Loading… 13 затвореници од т.н. Кумановска група, кои сега се наоѓаат на издржување на затворски казни во скопскиот затвор „Идризово“ поради случајот „Диво насеље“, ќе бидат префрлениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска се навршуваат осум години од оружената престрелка во кумановско „Диво Насеље“ во која загинаа осум припадници на безбедносните сили. Куманово се сеќава на 9 и 10 мај 2015-та година. Loading… Жителите на населбата „Тоде Мендол“ или популарното „Диво насеље“, денеска веќе живеат нормален живот. Во уличката каде се водеаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две палења на отпад на отворено регистираа денеска инспекторите на Државниот инспекторат за животна средина и Општина Куманово. Loading… Како што информираат од ДИЖС, во Кумановско Агино село по укажување од страна на директорот за запален комунален отпад измешан со отпадна гума. Била повикана противпожарна единица, а направен е заедничкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вкупно 29 семејства на загинатите и осудени за настаните во кумановската населба Тоде Мендол („Диво насеље“) добија пари од косовското Министерство за финансии согласно одлуката на Владата на Косово. Вкупно 290.000 евра ќе бидат доделени на 29 семејства на загинати и осудени за настаните во кумановската населба од мај 2015Прочитај повеќе