Дина Болуарте

Сподели со своите пријатели

Илјадници демонстранти се собраа во главниот град на Перу Лима за да побараат смена на претседателката Дина Болуарте и се судрија со полицијата која се обиде да ги растера со солзавец и димни бомби. Loading… Многумина од учесниците на протестот вчера дојдоа од оддалечените региони на Андите, каде што 55Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Перу, Дина Болуарте, чија земја беше потресена од демонстрации во кои загинаа најмалку 42 лица од почетокот на декември минатата година, рече дека нема да поднесе оставка како што бараат демонстрантите. Loading… „Некои гласови на поборници за насилство и радикали бараат моја оставка, поттикнувајќи го народот на хаос,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Протестите и блокадите на патиштата продолжија во Перу, додека аеродромот што води до познатиот археолошки локалитет Мачу Пикчу беше затворен како мерка на претпазливост. Loading… Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата од почетокот на кризата пред еден месец, загинаа 42 лица, а неколку стотици беа повредени. Во четвртокот, неколку илјадиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Главниот обвинител на Перу покрена истрага против претседателката Дина Болуарте, премиерот и клучните министри поради повеќенеделниот конфликт во оваа јужноамериканска земја во кој загинаа десетици луѓе, јавува агенцијата Танјуг повикувајќи се на Би-Би-Си. Loading… Според извештаите, перуанските власти се под истрага под обвинение за „геноцид, квалификувано убиство и тешки телесниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По насилните протести во областа Пуно во југоисточниот дел на Перу, во кои загинаа најмалку 17 лица, владата на земјата нареди полициски час, објави перуанскиот премиер Алберт Отароли. Loading… Полицискиот час, кој трае од 20:00 до 04:00 часот по локално време и ќе биде во сила три дена, потврди Отароли,Прочитај повеќе