Масовни протести во Лима, градот обвиен со чад и солзавец

Сподели со своите пријатели

Илјадници демонстранти се собраа во главниот град на Перу Лима за да побараат смена на претседателката Дина Болуарте и се судрија со полицијата која се обиде да ги растера со солзавец и димни бомби.

Loading...

Многумина од учесниците на протестот вчера дојдоа од оддалечените региони на Андите, каде што 55 лица загинаа во немирите што траат по смената на првиот претседател на Перу со потекло од Андите, Педро Кастиљо, во декември.

Протестите доведоа до најлошото насилство во Перу во повеќе од две децении и ги продлабочија поделбите меѓу урбаната елита во земјата, главно концентрирана во Лима, и сиромашните рурални области.

Поранешниот претседател Кастиљо е во притвор и се очекува да му се суди за бунт, отповикан по неуспешниот обид за распуштање на Конгресот.

Голем пожар доцна синоќа избувна и во зграда во близина на историскиот плоштад Сан Мартин, но тој сѐ уште не е поврзан со протестите.

Народниот правобранител на Перу соопшти дека најмалку 13 цивили и четворица полицајци се повредени во вчерашните протести во Лима, а 22 полицајци и 16 цивили се повредени низ целата земја, изјави министерот за внатрешни работи Висенте Ромеро Фернандез.

Демонстрантите го обвинија Болуарте за насилството

На протестите учествуваат голем број жители на Лима, а забележано е и присуство на голем број студенти и членови на синдикатот.

Во синоќешното телевизиско обраќање, заедно со други официјални лица, Болуарте ѝ се заблагодари на полицијата што ги контролира „насилните протести“ и вети дека ќе ги гони одговорните за насилството.

Loading...

Претседателот ги критикуваше демонстрантите, ги обвини дека „сакаат да го нарушат владеењето на правото“ и праша кој ги финансира.

Протестите избија на 7 декември по соборувањето и апсењето на социјалистичкиот претседател Кастиљо, обвинет за обид за државен удар.

Тој се обиде да го распушти парламентот што требаше да го распушти.