Денис Шмихал

Сподели со своите пријатели

Украинскиот премиер Денис Шмихал го покани папата Франциско да ја посети Украина во четврток и побара од него да помогне во враќањето на илјадниците деца однесени во Русија или областите под руска окупација по инвазијата на Москва. Loading… Шмихал на прес-конференција во Рим рече дека одржал разговори во Ватикан иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канадскиот премиер Џастин Трудо најави дополнителна воена помош за Украина во војната со Русија. Loading… Новата воена помош вклучува 21.000 јуришни пушки, 38 митралези и повеќе од 2,4 милиони парчиња муниција. Трудо ова го соопшти на прес-конференција по домаќинот на украинскиот премиер Денис Шмихал во Торонто. „Се подготвуваме за контраофанзива.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот премиер Денис Шмихал изјави дека украинската контраофанзива би можела да започне на лето и дека Киев не чувствува притисок од западните пријатели и партнери. Loading… „Не чувствуваме притисок од нашите пријатели и партнери во врска со почетокот на офанзивата…Сите наши пријатели и партнери многу добро знаат дека за даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Лавов Андриј Садовиј денеска соопшти дека околу 90 отсто од градот е без струја, дека трамваите и тролејбусите не работат и дека се можни прекини во водоснабдувањето. Loading… „Деведесет проценти од градот е без струја. Чекаме дополнителни информации од дистрибуцијата на електрична енергија. Трамваите и тролејбусите не работат.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По наредба на украинскиот претседател Володимир Зеленски, државата ја презеде контролата врз пет стратешки компании кои претходно беа во сопственост на украински олигарси, поради, како што беше објаснето, воените напори на земјата. Loading… Според Фајненшл тајмс, украинската влада го запленила најголемиот производител на нафта во земјата, Укрнафта, како и Укртатнафта,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денска во Украинската амбасада во Прага во присуство на двајцата премиери на Северна Македонија и Украина, Димитар Ковачевски и Денис Шмихал, заедно со заменик министерот за економски развој и трговија на Украина, Тарас Качка ги потпиша одлуките за ревидирање на протоколите одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска во Прага, во присуство на премиерот Димитар Ковачевски и премиерот на Украина, Денис Шмихал свечено беа потпишани одлуките со кои се дополнува и ревидира постојниот Договорот за слободна трговија помеѓу Северна Македонија и Украина, а со цел да се олесни слободната трговија и обезбедувањето храна меѓу двете земји. Loading…Прочитај повеќе