Црноморска флота

Сподели со своите пријатели

Дронот што го соборија руските сили над седиштето на Црноморската флота во Севастопол, Крим, падна на покривот и се запали, напиша гувернерот на градот Михаил Развозаев на својот канал Телеграм, пренесува ТАС С. Loading… „Активирана е противвоздушната одбрана на флотата. Дронот е соборен веднаш над седиштето на флотата. Се запалилПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вицеадмиралот Виктор Соколов објави дека е назначен за вршител на должноста командант на руската Црноморска флота. Loading… „По наредба на министерот за одбрана на Руската Федерација од 10 август бев назначен за вршител на должноста командант на Црноморската флота. Денеска го одржувам првиот состанок со вас“, им рекол Соколов наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот командант на руската Црноморска флота, со седиште во анектираниот Крим, е Виктор Соколов, пишува агенцијата РИА. Loading… Соколов беше назначен на позицијата по неодамнешните експлозии во руските воени бази на Крим. Повеќе од 3.000 луѓе беа евакуирани Во руската воена база кај Џанкој на Крим и денеска, ден поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бродови на руската Црноморска флота сè уште се во одбранбена позиција, при што патролите главно се ограничени на водите околу областа Крим, соопшти британското Министерство за одбрана во дневниот извештај за ситуацијата во Украина. Loading… „Ова е во спротивност со зголемената руска поморска активност во другите мориња, што е типичноПрочитај повеќе