Црноморска флота

Сподели со своите пријатели

Фрегата на руската Црноморска флота изврши напад со четири крстосувачки ракети врз украинската воена инфраструктура, објави во средата руската државна новинска агенција ТАСС, цитирана од Ројтерс. Loading… Екипажот на фрегата доби ненадејна задача да изврши напад со крстосувачки ракети „Калибр“ врз воената инфраструктура на непријателот во најкус можен рок“, сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден ден по успешниот украински напад врз седиштето на руската црноморска флота, повторно одекнаа експлозии на полуостровот Крим, кој Русија илегално го анектираше во 2014 година. Loading… „Според првите информации, во Севастопол работела противвоздушна одбрана“, напиша утрово на Телеграм рускиот шеф на окупираната територија Михаил Развошеев. Фрагменти од проектил падналеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските специјални сили (СОФ) денеска соопштија дека во вчерашниот напад врз седиштето на руската Црноморска флота во Севастопол, загинале и ранети се десетици Руси, меѓу кои и високи претставници на флотата. Loading… СОФ наведе на Телеграм дека операцијата наречена „Стапица за ракови“ овозможила нападот да се изврши за време наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската Црноморска флота е под постојан американски надзор. Над меѓународните територијални води, јужно од Севастопол, има постојано присуство на најмалку еден шпионски дрон „глобален јастреб“, кој ги следи движењата на бродовите и снима радио и електронски комуникации. Loading… За време на ваквите мисии, кои траат неколку часа, операторите лоцирани воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дванаесет години затвор доби украински шпион кој давал информации за Црноморската флота. Loading… Украинскиот агент кој ја шпионирал руската Црноморска флота во периодот од 2020 до 2021 година е осуден на 12 години затвор за велепредавство, соопшти руската ФСБ. – Пресудата на Градскиот суд во Севастопол стапи во сила противПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дронот што го соборија руските сили над седиштето на Црноморската флота во Севастопол, Крим, падна на покривот и се запали, напиша гувернерот на градот Михаил Развозаев на својот канал Телеграм, пренесува ТАС С. Loading… „Активирана е противвоздушната одбрана на флотата. Дронот е соборен веднаш над седиштето на флотата. Се запалилПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вицеадмиралот Виктор Соколов објави дека е назначен за вршител на должноста командант на руската Црноморска флота. Loading… „По наредба на министерот за одбрана на Руската Федерација од 10 август бев назначен за вршител на должноста командант на Црноморската флота. Денеска го одржувам првиот состанок со вас“, им рекол Соколов наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот командант на руската Црноморска флота, со седиште во анектираниот Крим, е Виктор Соколов, пишува агенцијата РИА. Loading… Соколов беше назначен на позицијата по неодамнешните експлозии во руските воени бази на Крим. Повеќе од 3.000 луѓе беа евакуирани Во руската воена база кај Џанкој на Крим и денеска, ден поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бродови на руската Црноморска флота сè уште се во одбранбена позиција, при што патролите главно се ограничени на водите околу областа Крим, соопшти британското Министерство за одбрана во дневниот извештај за ситуацијата во Украина. Loading… „Ова е во спротивност со зголемената руска поморска активност во другите мориња, што е типичноПрочитај повеќе