Жестоки експлозии на Крим, нов напад на седиштето на руската флота?

Сподели со своите пријатели

Еден ден по успешниот украински напад врз седиштето на руската црноморска флота, повторно одекнаа експлозии на полуостровот Крим, кој Русија илегално го анектираше во 2014 година.

Loading...

„Според првите информации, во Севастопол работела противвоздушна одбрана“, напиша утрово на Телеграм рускиот шеф на окупираната територија Михаил Развошеев.

Фрагменти од проектил паднале во областа северно од градот, каде што се наоѓа главната база на Црноморската флота, додаде тој. Ова не може да се потврди независно.

Фотографии од облаци од чад во воздухот кружат на социјалните мрежи, што укажува на тоа дека во погодената област се наоѓа руско складиште за муниција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски го пофали Ватикан за мировните напори и ослободувањето на воените заробеници

Слично како и вчерашниот напад

Слично на нападот во петокот кога руската страна првично зборуваше само за пад на фрагменти од проектил, но на крајот украинскиот напад се покажа многу поуспешен: украинските проектили сериозно оштетија важна и симболична зграда на руската морнарица.

Сè уште не е познато колку воен персонал загинал или ранет во нападот во петокот. Руските власти потврдија дека едно лице загинало, но подоцна ја коригираа таа информација, велејќи дека само едно лице се води за исчезнато.

Буданов: Убивме најмалку девет Руси, ранети и генерали

Шефот на украинското воено разузнавање Кирило Буданов подоцна во интервју изјави дека најмалку девет Руси се убиени, а 16 се ранети, вклучително и генерали.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Спречен напад на руски дронови врз Киев

Војната на Русија против соседна Украина во петокот влезе во својот 20-ти месец. Бродовите на руската Црноморска флота редовно истрелуваат ракети врз украинските градови.

Loading...

Во последните неколку недели, украинската армија постојано ги оштетуваше руските воени објекти – меѓу другото и на Крим.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.