Чое Сон Хуи

Сподели со своите пријатели

Делегација на Северна Кореја предводена од министерот за надворешни работи Чое Сон Хуи денеска ја започнува официјалната посета на Москва. Loading… Корејската делегација заминува на покана на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Севернокорејската делегација синоќа полета од меѓународниот аеродром во Пјонгјанг и беше придружувана од заменик-министерката за надворешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот министер за надворешни работи Чое Сон Хуи изјави дека Пјонгјанг ќе продолжи да ја зајакнува својата армија додека не ја елиминира заканата од САД и сојузниците на Вашингтон. Loading… Изјавата на Чое Сон Хуи е одговор на најавата на седумте најразвиени земји во светот – САД, Германија, Велика Британија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот министер за надворешни работи, Чое Сон Хуи, го нарече генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш „марионета на САД“. Loading… Гутереш силно го осуди последното лансирање на интерконтинентална балистичка ракета од Северна Кореја во петокот и го повтори својот повик до Пјонгјанг „веднаш да се откаже од преземање каквиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Покрај сестрата и министерот за надворешни работи, во блискиот круг на севернокорејскиот владетел Ким Џонг Ун се појави и нова жена чиј идентитет не ѝ е познат на јавноста. Loading… Неколку месеци на снимките на тамошните државни медиуми се гледа жена во едноставен црн костум, со очила и црна чантаПрочитај повеќе