Која е мистериозната жена која се појави со Ким Џонг Ун?

Сподели со своите пријатели

Покрај сестрата и министерот за надворешни работи, во блискиот круг на севернокорејскиот владетел Ким Џонг Ун се појави и нова жена чиј идентитет не ѝ е познат на јавноста.

Loading...

Неколку месеци на снимките на тамошните државни медиуми се гледа жена во едноставен црн костум, со очила и црна чанта преку рамо.

Таа беше видена со него минатата недела на масовен концерт на отворено, како и на парламентарна седница на која Џонг Ун повтори дека не се откажува од нуклеарното оружје.

Мистериозната жена обично е веднаш до севернокорејскиот лидер, или во неговата позадина, пишува Гардијан.

Американскиот портал NK News, кој критички известува за Северна Кореја, првпат го забележа во февруари оваа година и оттогаш го следи.

Се проценува дека има 30-ти или 40-ти години и се шпекулираше дека можеби е дури и една од роднините на Ким.

Се верува дека севернокорејскиот лидер има најмалку две полусестри, Ким Сол Сонг и Ким Чун Сонг, и двете родени во 1970-тите.

 

Loading...

 

NK News пишува дека постарата полусестра останала активна зад сцената во раководството на партијата, додека за другата речиси ништо не се знае.

Династијата Ким, основана во 1948 година од Ким Ил Сунг, владеела три генерации и ретко назначува жени на високи позиции.

Актуелниот севернокорејски лидер сепак дозволил доаѓање на неколку жени на моќни позиции, наведува британскиот весник.

Најистакната е неговата сестра Ким Јо Јонг (34), која стана најважната личност во севернокорејскиот режим по нејзиниот брат.

Таа важеше за негов главен пропагандист и често го претставуваше на меѓународно ниво.

Годинава Ким Џонг Ун ја назначи Чое Сон Хуи (57), прва жена министер за надворешни работи во земјата.

Loading...

Тој се појави и со Хјон Сонг Вол (44), поп ѕвезда за која се шпекулира дека била поранешна девојка на Ким, чиј бенд му пее ода на нивниот лидер додека е во воена униформа, пишува Гардијан.

Во 2018 година, сопругата на Ким, Ри Сол-ју, ја доби титулата „почитувана прва дама“, што според аналитичарите е голем поттик за нејзиниот политички статус.