Бундесвер

Сподели со своите пријатели

Бундесверот не е во состојба да ја заштити Германија во случај на воена состојба, бидејќи има слаба материјална база и недоволен број на персонал, призна германскиот министер за одбрана Борис Писториус на конгресот на фракцијата на Социјалдемократската партија на Германија во Бундестагот. Loading… – Немаме вооружени сили кои се способниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Столтенберг ја поздрави одлуката на Германија значително да ги зголеми трошоците за одбраната со инвестирање во нови борбени авиони, хеликоптери, бродови и подморници. Loading… Тој рече дека вооружените сили на Германија, Бундесверот, играат клучна улога во плановите на НАТО за одвраќање и одбрана. – Потребен ни е силен и подготвенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германскиот Бундесвер ќе добие нови борбени летала – 35 нови борбени авиони и 60 хеликоптери. Loading… Во прашање се авиони Ф-35 на компанијата „Локид“ во вредност од осум милијарди евра и транспортни хеликоптери Ч-47 Кинок од Боинг во вредност од четири милијарди евра, пишува весникот „Билд“. Надлежните претставници на германскотоПрочитај повеќе