Столтенберг: Потребен ни е силен и подготвен Бундесвер

Сподели со своите пријатели

Столтенберг ја поздрави одлуката на Германија значително да ги зголеми трошоците за одбраната со инвестирање во нови борбени авиони, хеликоптери, бродови и подморници.

Loading...

Тој рече дека вооружените сили на Германија, Бундесверот, играат клучна улога во плановите на НАТО за одвраќање и одбрана.

– Потребен ни е силен и подготвен Бундесвер со одлични можности во сите домени. Потребна ни е силна и робусна одбранбена индустрија која може да ги исполни барањата, врз основа на јасни и одржливи сигнали за побарувачката. Ова е важно за безбедноста на Германија, како и за европската и светската безбедност – рече Столтенберг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија испраќа 88 тенкови Леопард 1 во Украина